dotyczy stawki podatku od towarów i usług, właściwej dla usług ogrodniczych, sklasyfikowanych symbolem (...)

dotyczy stawki podatku od towarów i usług, właściwej dla usług ogrodniczych, sklasyfikowanych symbolem PKWiU 01.41.A i 01.41.B, świadczonych na terenie Niemiec na rzecz kontrahenta niemieckiego. Świadczone usługi obejmują pielęgnację roślin (sadzonek) ogrodniczych.

Na podstawie art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku ze złożonym .............. wnioskiem z dnia 15 maja 2007 r. (data wpływu: 21 maja 2007 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego ? Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż świadczenie usług ogrodniczych tj. pielęgnacja roślin (sadzonek) ogrodniczych na terenie Niemiec stanowi działalność rolniczą i w związku z tym powinna być opodatkowana według stawki 3 % - za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Wnioskiem z dnia 15 maja 2007 r. (data wpływu: 21 maja 2007 r.) ....zwróciła się do tutejszego organu podatkowego o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W złożonym wniosku Podatnik zwraca się z zapytaniem w sprawie stawki podatku od towarów i usług, właściwej dla usług ogrodniczych, sklasyfikowanych symbolem PKWiU 01.41.A i 01.41.B, świadczonych na terenie Niemiec na rzecz kontrahenta niemieckiego. Świadczone usługi obejmują pielęgnację roślin (sadzonek) ogrodniczych.

Według Wnioskodawczyni mimo faktycznego wykonywania usług na terenie Niemiec miejscem świadczenia usług w tym wypadku jest Polska, gdyż zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę. Co prawda w przypadku wykonywania niektórych usług wymienionych w art. 27 ust. 4 miejscem świadczenia usług będzie kraj, w którym nabywca tej usługi ma swoja siedzibę, ale na liście tej nie znajdują się żadne usługi związane z rolnictwem, uprawą lub pielęgnacją roślin. Jednocześnie Wnioskodawczyni powołuje się na załącznik nr 6 do ustawy, zawierający wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką VAT 3 %. Do usług tych zaliczono usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt,

Pani ..... podkreśla również, iż zgodnie z PKD usługi, o których mowa obejmują m.in. podklasę: 01.41.B działalność usługową związaną z zagospodarowaniem terenów zieleni, w tym prowadzoną na zlecenie działalność związaną z utrzymaniem ogrodów, parków, cmentarzy, obiektów sportowych tj. sadzenie, uprawę i utrzymanie roślin (prace pielęgnacyjne), przycinanie żywopłotów i gałęzi drzew.

W związku z powyższym zdaniem Wnioskodawczyni działalność związana z pielęgnacją sadzonek oraz usługi świadczone przez Jej firmę na terenie Niemiec rozumiane jako działalność rolnicza powinny być opodatkowane według stawki 3 %.

W przesłanym uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawczyni informuje, iż:- świadczona przez Jej firmę usługa pielęgnacji roślin (szczepienie i przesadzanie roślin) wykonywana jest na terytorium Niemiec na terenie nieruchomości kontrahenta niemieckiego, który zajmuje się produkcją materiału szkółkarskiego, w pomieszczeniu zadaszonym (wiata metalowa), a także na powietrzu,- uzyskała od kontrahenta niemieckiego - zarejestrowanego podatnika podatku od wartości dodanej dla celów transakcji węwnątrzwspólnotowych numer identyfikacji podatkowej NIP, poprzedzony kodem DE,

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza, co następuje:

Jak wynika ze złożonego wniosku, Pani ... w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy na terenie Niemiec, na rzecz kontrahenta niemieckiego, usługi ogrodnicze polegające na pielęgnacji sadzonek, stanowiące działalność rolniczą.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U z 2004 r. Nr. 54 poz. 535 ze zm. ) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi ? miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenie działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności ? miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 ? i art. 28.

Odstępstwo od zasady wyrażonej w art. 27 ust. 1 ustawy zawiera między innymi art. 27 ust. 2 pkt 1, zgodnie z którym w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego ? miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości. W przypadku świadczenia przez podatnika, mającego siedzibę w kraju, działalności ogrodniczej polegającej na pielęgnacji sadzonek na terytorium Niemiec, miejscem świadczenia jest miejsce położenia nieruchomości.

W związku z powyższym świadczone przez Panią usługi nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce. Usługi pielęgnacji sadzonek byłyby opodatkowane w Polsce tylko wówczas, gdy nieruchomość (grunty lub szklarnia), z którą usługi te są związane faktycznie znajdowały się w Polsce. W stanie faktycznym, gdy nabywcą usługi jest kontrahent niemiecki - zarejestrowany podatnik podatku od wartości dodanej dla celów transakcji węwnątrzwspólnotowych, od którego uzyskała Pani numer identyfikacji podatkowej, nie ma Pani obowiązku rozliczania podatku VAT w Polsce, ani też rejestracji jako podatnik VAT w Niemczech.

W tym stanie faktycznym i prawnym tutejszy organ podatkowy nie podziela stanowiska Wnioskodawczyni przestawionego w piśmie.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia w myśl przepisów art. 14b ustawy ? Ordynacja podatkowa.

Na postanowienie niniejsze Podatnikowi przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Siedlcach w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika