Czy świadczone usługi, zakładanie stolarki budowlanej, na rzecz budownictwa mieszkaniowego podlega (...)

Czy świadczone usługi, zakładanie stolarki budowlanej, na rzecz budownictwa mieszkaniowego podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 %?

Na podstawie art. 14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku ze złożonym przez 'Salon Okien i Drzwi, wnioskiem z dnia 31.03.2006r.(data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż świadczone usługi, zakładanie stolarki budowlanej, na rzecz budownictwa mieszkaniowego podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 % - za prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) udziela pisemnej interpretacji na wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Składając wniosek, podatnik płatnik lub inkasent jest zobowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie (art. 14a § 2).

Wnioskiem z dn. 31.03.2006r. (data wpływu) Spółka cywilna Salon Okien i Drzwi', zwróciła się z wnioskiem w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie, czy w przypadku usługi zakładanie stolarki budowlanej, na rzecz budownictwa mieszkaniowego może zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%. W przypadku sprzedaży okien wraz z montażem w cenę usługi wkalkulowany jest materiał potrzebny do jej wykonania

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadzi działalność handlową oraz remontowo - budowlaną (PKWiU-4541-4545). W ramach tej działalności wykonuje m.in. zakładanie stolarki budowlanej w budynkach mieszkalnych (wielo i jednorodzinnych). Usługi są wykonywane na zlecenie osób fizycznych, polegają na zakupie w hurtowni bądź u producentów elementów stolarki budowlanej takich jak drzwi, okna, futryny, ościeżnice, pianka montażowa, kołki montażowe itp., a następnie montażu ww. składników w lokalach mieszkalnych

Zdaniem wnioskodawcy ww. czynności zgodnie z załącznikiem nr 3 poz. 161 ustawy z dnia 11.03.2004r. podlegają opodatkowaniu wg 7% stawki podatku od towarów i usług. Również z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ww. ustawy wynika, iż do 31.12.2007r. roboty budowlano - montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą podlegają opodatkowaniu stawką 7%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego wyjaśnia, iż w przedmiotowej sprawie będą miały zastosowanie następujące przepisy prawne:

#61623; art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz.535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej 'podatkiem' podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

#61623; art.8 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz.535 ze zm.) usługi wymienione w wydanych klasyfikacjach na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. W myśl art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. Zastosowanie właściwej stawki podatku od towarów i usług lub też zwolnienie z tego podatku uzależnione jest od prawidłowego zakwalifikowania statystycznego usługi. Organem kompetentnym do wydawania opinii klasyfikacyjnych jest Urząd Statystyczny w Łodzi, Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych. Organ ten określa właściwy symbol PKWiU konkretnej usługi na podstawie opisu dokonanego przez podmiot wykonujący usługę.

#61623; art.146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz.535 ze zm.).

Stosownie do treści art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług).

Ustawowa definicja obiektów budownictwa mieszkaniowego została zawarta w art. 1 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług, według którego rozumie się przez to budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:

- 111-Budynki mieszkalne jednorodzinne,

- 112-Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,

- ex 113-Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto, od dnia 15.02.2005 r., na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 17, poz. 150), rozszerzono zastosowanie stawki 7% poprzez dodanie poz. 20 do załącznika nr 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Dodany przepis dotyczy budowy, remontów i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):

1) domów opieki społecznej, internatów i burs szkolnych, domów studenckich, domów dziecka, domów dla bezdomnych,

2) budynków mieszkalnych na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych

O tym, czy w konkretnym przypadku mamy do czynienia z usługą, czy dostawą towaru decyduje prawidłowe zakwalifikowanie do odpowiedniej grupy PKWiU. W przypadku gdy wykonywane czynności- związane z budownictwem mieszkaniowym - można zaklasyfikować do usług określonych w dziale PKWiU 45 - 'Roboty budowlane', cała wartość świadczonej usługi (wraz z wartością wykorzystywanych materiałów budowlanych) podlega opodatkowaniu według stawki właściwej dla usługi.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót (...). Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy (...).

Wykonywane przez Pana czynności polegające na sprzedaży okien, drzwi, futryn itp. wraz z montażem w obiektach budownictwa mieszkaniowego (określonych powyżej), na podstawie cytowanych powyżej przepisów, podlegają do dnia 31.12.2007 r. opodatkowaniu stawką 7%. Natomiast bez ograniczenia czasowego, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, stawkę 7% stosuje się do dostawy, budowy, remontu lub przebudowy budynków mieszkalnych (PKOB 11) i ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych, realizowanych w ramach budownictwa społecznego. Należy podkreślić, iż obniżoną stawkę do czynności wymienionych w poz. 161 załącznika nr 3 do ustawy, stosuje się przy spełnieniu warunków określonych dla budownictwa społecznego na podstawie odrębnych przepisów (art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług).

Mając na uwadze cytowane na wstępie przepisy prawne tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko jednostki wyrażone w niniejszym wniosku jest prawidłowe.

Jednocześnie informuje się, że tutejszy organ nie weryfikuje prawidłowości podanego symbolu PKWiU. W przypadku wątpliwości co do prawidłowości klasyfikacji poszczególnych usług według PKWiU należy zwrócić się do Urzędu Statystycznego w celu potwierdzenia prawidłowości przyjętej klasyfikacji usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawiony przez pytającego stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego na dzień jej sporządzenia.

Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia w myśl przepisów art. 14 b § 2 ustawy Ordynacja Podatkowa

Na postanowienie niniejsze Podatnikowi przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni licząc od daty doręczenia postanowienia.

Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. (art. 222 oraz 239 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika