Czy w świetle art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób (...)

Czy w świetle art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie miało zastosowanie 'nabycia' lokalu mieszkalnego na podstawie przedwstępnej umowy sprzedaży?

Na podstawie art. 14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), w związku ze złożonym przez Pana D.wnioskiem z dnia 27.12.2006r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje, stanowisko wnioskodawcy, iż ?nabyciem? lokalu mieszkalnego jest zawarta w 2005r. z deweloperem przedwstępna umowa sprzedaży zobowiązująca do przeniesienia własności lokalu za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 27.12.2006r. Pan D. zwrócił się do tutejszego organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w grudniu 2005r. zawarł Pan z deweloperem przedwstępną umowę sprzedaży na zakup lokalu mieszkalnego, zaś w miesiącu lutym 2006r. została zawarta umowa kredytowa w celu sfinansowania jego zakupu, natomiast ostateczne przeniesienie własności tego lokalu w formie aktu notarialnego wraz z oddaniem do użytkowania nastąpi w 2007r. Przedmiotem wniosku jest rozstrzygnięcie czy w świetle art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz.1588) w Pana przypadku będzie miało zastosowanie ?nabycie? lokalu mieszkalnego na podstawie przedwstępnej umowy sprzedaży .

Porady prawne

Stanowisko wnioskodawcy:Zdaniem wnioskodawcy podpisanie przedwstępnej umowy sprzedaży zobowiązującej do przeniesienia własności lokalu w roku 2005 jest równoznaczne z nabyciem lokalu mieszkalnego.Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach po dokonaniu analizy wniosku stwierdza co następuje:Stosownie do art. 7 ww. ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie innych ustaw do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a-c ustawy nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r. stosuje się zasady określone w ustawie wymienionej w art.1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r.

Użyte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych pojęcie ?nabycia? nie zostało zdefiniowane w przepisach ustawy podatkowej. Ustawa nie określa szczególnych sposobów nabycia, czy wyjątków od jego potocznego rozumienia. Zgodnie z art. 158 Kodeksu Cywilnego (ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r. Dz.U. Nr 16, poz.93 ze zm.) umowa przenosząca własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Zaprezentowane przez Pana stanowisko, iż zawarcie w roku 2005 umowy przedwstępnej stanowi nabycie lokalu mieszkalnego uznać należy za niezasadne. Umowa taka wskazuje jedynie, że takie nabycie ma nastąpić w przyszłości. Wobec powyższego uznać należy, iż nabycie przez Pana lokalu mieszkalnego nastąpi w 2007r. w momencie przeniesienia odrębnej własności lokalu w formie aktu notarialnego. W związku z tym, w przypadku ewentualnej sprzedaży ww. lokalu mieszkalnego bieg terminów będzie liczony od daty nabycia lokalu mieszkalnego w formie aktu notarialnego z zastosowaniem przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujących po 1 stycznia 2007r.Wobec powyższego, zdaniem tutejszego organu podatkowego, należy uznać za nieprawidłowe stanowisko zaprezentowane przez wnioskodawcę, dotyczące kwestii uznania nabycia lokalu mieszkalnego na podstawie przedwstępnej umowy sprzedaży zawartej z deweloperem w 2005r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika