Czy mogę odliczyć od dochodu zakup sprzętu i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających (...)

Czy mogę odliczyć od dochodu zakup sprzętu i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności?

Na podstawie art. 14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), w związku ze złożonym przez Panią D. wnioskiem z dnia 26.05.2006r. ( data wpływu 01.06.2006r.), uzupełnionym pismem z dnia 12.06.2006r., w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć od dochodu wydatek na zakup ortopedycznego korektora szyjnego, za prawidłowe.

Porady prawne

Działając zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), stosownie do swojej właściwości, m.in. naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Natomiast zgodnie z § 2 tegoż art. 14a cyt. ustawy składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.Stan faktyczny:Podatniczka ma orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu schorzenia narządów ruchu, wzroku z zaleceniem zaopatrywania się w pomocnicze środki ułatwiające funkcjonowanie.

Stanowisko wnioskodawcy:Zdaniem wnioskodawcy, zakup ortopedycznego korektora szyjnego może być odliczony od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach wyjaśnia:Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r, Nr 14, poz. 176 ze zm. ) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Stosownie do art. 26 ust. 7a pkt 3 cyt. ustawy, za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego. W oparciu o art. 26 ust. 7c ww. ustawy wysokość wydatków na ww. cele ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z wyjątkiem wydatków, o których mowa w ust. 7a pkt 7, 8 i 14. Wydatki na cele rehabilitacyjne podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane ( dofinansowane ) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane ( dofinansowane ) z tych funduszy ( środków ), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną ( dofinansowaną ) z tych funduszy ( środków ) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie ( art. 26 ust. 7b cyt. ustawy o podatku dochodowym ). Warunkiem odliczenia wydatków jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

  1. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
  2. decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
  3. orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Z powyższego wynika, że podatnik w ramach ulgi rehabilitacyjnej może odliczyć od dochodu wyłącznie wydatki na zakup sprzętu, urządzeń indywidualnego przeznaczenia, niezbędnego w rehabilitacji oraz ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Natomiast właściwym do stwierdzenia czy konkretne urządzenie, sprzęt jest niezbędne w rehabilitacji danej osoby jest lekarz specjalista.Zatem wydatek na zakup ortopedycznego korektora szyjnego może Pani odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej, o ile wydatek nie został sfinansowany lub dofinansowany ze środków o których mowa w art. 26 ust. 7b ustawy oraz jeżeli urządzenie to jest niezbędne w rehabilitacji leczniczej.W świetle powyższego własne stanowisko zaprezentowane przez Podatniczkę należy uznać za prawidłowe.Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika