Czy w związku ze sprzedażą mieszkania pochodzącego ze spadku należy zapłacić 10% zryczałtowany (...)

Czy w związku ze sprzedażą mieszkania pochodzącego ze spadku należy zapłacić 10% zryczałtowany podatek dochodowy lub złożyć stosowne oświadczenie o przeznaczeniu uzyskanych środków pieniężnych na potrzeby mieszkaniowe w ciągu 2 lat? Czy te środki pieniężne są zwolnione z podatku dochodowego w świetle art. 21 ust. 1 pkt 32 d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie:- art. 14a § 1, § 3 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu potwierdza stanowisko zawarte we wniosku z dnia 1.12.2005 r. - (uzupełnionym w dniu 9.12.2005r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

UZASADNIENIE

W dniu 01.12.2005r. - do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sierpcu wpłynął wniosek (uzupełniony 9.12.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:W 2003 roku odziedziczyła Pani w drodze spadku po rodzicach udział we własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego. W dniu 14.11.2005r. dokonała Pani sprzedaży lokalu mieszkalnego.Wnioskodawca wystąpił z pytaniem:Czy w związku ze sprzedażą mieszkania pochodzącego ze spadku należy zapłacić 10 % zryczałtowany podatek dochodowy lub złożyć stosowne oświadczenie o przeznaczeniu uzyskanych środków pieniężnych na potrzeby mieszkaniowe w ciągu 2 lat? Czy te środki pieniężne są zwolnione z podatku dochodowego w świetle art. 21 ust. 1 pkt 32 d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) ?Stanowisko wnioskodawcy:W uzupełnionym wniosku z dnia 9.12.2005r. przedstawiła Pani stanowisko, że na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) uzyskany przez Panią przychód ze sprzedaży mieszkania nabytego w drodze spadku jest zwolniony z podatku dochodowego oraz nie ma Pani obowiązku składania oświadczenia o przeznaczeniu środków pieniężnych ze sprzedaży lokalu na cele mieszkaniowe.

Porady prawne

Po przeanalizowaniu wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu informuje: Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) -c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tj. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródło przychodów stanowi odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.Stosownie do art. 28 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)- c) nie łączy się z przychodami ( dochodami) z innych źródeł a podatek (...) ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu , którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.W myśl art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) wyżej cyt. ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.Jak z powyższego wynika przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości bądź praw majątkowych nabytych w drodze spadku nie podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym 10 % podatkiem dochodowym od osób fizycznych , gdyż znajdują się w katalogu zwolnień przedmiotowych. Nie wystąpi też obowiązek złożenia oświadczenia o przeznaczeniu uzyskanego przychodu na cele mieszkaniowe. Zatem Pani stanowisko zajęte we wniosku jest prawidłowe wobec czego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia zdarzenia.Zgodnie z art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika i inkasenta, jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika