Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości na podstawie 'umowy przedswstępnej' z dnia 28.07.2006 (...)

Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości na podstawie 'umowy przedswstępnej' z dnia 28.07.2006 r. w formie zaliczki i zadatku przeznaczony na spłatę kredytu zaciągniętego na budowę domu podlega zwolnieniu w świetle art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.)?

POSTANOWIENIE

Na podstawie:- art. 14a § 1, § 3 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu potwierdza stanowisko zawarte we wniosku z dnia 10.10.2006 r. - ( uzupełnione w dniu 13.10.2006 r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

UZASADNIENIE

W dniu 10.10.2006r. - do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sierpcu wpłynął wniosek (uzupełniony 13.10.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:W dniu 15.06.2004r. zakupił Pan wspólnie z małżonką grunt we wsi ......... W trakcie budowy domu wystąpił Pan z małżonką o kredyt, który otrzymaliście w dniu 22.06.2005r. Następnie zabudowaną nieruchomość sprzedał Pan z małżonką w oparciu o umowę przedwstępną, która została zawarta w dniu 28.07.2006r. w formie oświadczenia pomiędzy sprzedającym, a kupującym. Na podstawie umowy przedwstępnej otrzymaliście Państwo zadatek i zaliczkę. Powyższa zaliczka została wpłacona dnia 01.09.2006r. na spłatę kredytu 'Własny kąt', który został zaciągnięty na w/w nieruchomość. Powyższa nieruchomość została sprzedana za kwotę pomniejszoną o zadatek i zaliczkę i przeznaczona na cele mieszkaniowe.

Porady prawne

Wnioskodawca wystąpił z pytaniem?Czy przychód uzyskany ze sprzedaży na podstawie ' umowy przedwstępnej' z dnia 28.07.2006r w formie zaliczki i zadatku przeznaczony na spłatę kredytu zaciągniętego na budowę domu podlega zwolnieniu w świetle art. 21 ust. 1 pkt 32 e ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tj. z 2000r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm. )?

Stanowisko wnioskodawcy:Przedstawił Pan stanowisko, że uzyskana zaliczka z ' umowy przedwstępnej' przeznaczona na spłatę kredytu nie podlega opodatkowaniu 10 % podatkiem zryczałtowanym.

Po przeanalizowaniu wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu informuje:Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tj. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele , o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielni kasie oszczędnościowo - kredytowej , mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.Z powyższego wynika, iż podstawową okolicznością decydującą o stosowaniu powyższego zwolnienia jest wyłącznie przeznaczenie przychodów ( lub ich części) uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości w wyznaczonym terminie i na cele określone w wyżej przytoczonym przepisie.Ponieważ uzyskany przychód wiąże się bezpośrednio ze sprzedażą nieruchomości, dlatego należy odnieść się do pojęcia sprzedaży.Ustawa u podatku dochodowym od osób fizycznych nie reguluje definicji sprzedaży, więc należy odwołać się do przepisów kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 535 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r.- Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm. ) przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę . Zgodnie z art. 488 § 1 w/cyt. kodeksu świadczenia będące przedmiotem zobowiązań z umów wzajemnych (świadczenia wzajemne) powinny być spełnione jednocześnie, chyba że z umowy, z ustawy albo z orzeczenia sądu, lub decyzji innego właściwego organu wynika, iż jedna ze stron obowiązana jest do wcześniejszego świadczenia. Jednakże ustawa przewiduje wyjątki, z których najważniejsze znaczenie ma umowa pomiędzy stronami. W myśl art. 353 #185; kodeksu cywilnego strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości ( naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Zgodnie z tym strony mogą ustalić, że przed zawarciem definitywnej umowy sprzedaży kupujący może zapłacić część lub całość ceny. Przyjęcie przez sprzedawcę części ceny tj. zadatku czy zaliczki określonej z tytułu sprzedaży nieruchomości następuje na podstawie umowy przedwstępnej, zobowiązującej do przeniesienia własności nieruchomości. Zatem wola stron jest niezbędnym i istotnym składnikiem umowy i ma również wpływ na ustalenie momentu uzyskania przychodu. Dlatego też, jeśli okoliczność wcześniejszego otrzymania części ceny umówionej z tytułu sprzedaży nieruchomości została udokumentowana - zawartą umową przedwstępną oraz potwierdzona definitywną umową sprzedaży w formie aktu notarialnego, kwoty zadatku i zaliczki przedpłaty wydatkowane na cele mieszkaniowe korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na warunkach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tj. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) . Data uzyskania przychodu nie zawsze więc będzie datą zawarcia umowy sprzedaży, zwłaszcza wtedy, gdy na poczet ceny sprzedaży ulega zaliczeniu przedpłata ( zaliczka, zadatek).Dlatego należy stwierdzić, iż otrzymany zadatek i zaliczka w oparciu o umowę przedwstępną z dnia 28.07.2006r., a wydatkowane w dniu 01.09.2006r. na spłatę kredytu zaciągniętego na budowę domu podlega zwolnieniu od podatku . Zatem Pana stanowisko zajęte we wniosku jest prawidłowe wobec czego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika