Jaką należy zastosować stawkę podatku od towarów i usług dla robót remontowo - budowlanych w budownictwie (...)

Jaką należy zastosować stawkę podatku od towarów i usług dla robót remontowo - budowlanych w budownictwie mieszkaniowym, jeżeli na fakturze w jednej pozycji będzie wykazana wartość usług jako całość wraz z materiałem?

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:- art. 14a § 1, § 3 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu potwierdza Pana stanowisko zawarte we wniosku z dnia 10.11.2006r. w sprawie stawki podatkowej od wykonywanych robót remontowo-budowlanych.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 10.11.2006r. zwrócił się Pan z pytaniem, dotyczącym wykonywanych robót budowlano-montażowych.

Porady prawne

Stan faktyczny opisany we wniosku:Prowadzi Pan działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Przedmiotem działalności jest między innymi sprzedaż detaliczna artykułów nieżywnościowych, sprzedaż hurtowa materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego.Wykonuje Pan także instalacje centralnego ogrzewania i wentylacyjne, wodno-kanalizacyjne, instalacje gazowe w obiektach budownictwa mieszkaniowego, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług jako Roboty instalacyjne gazowe, wodno-kanalizacyjne, wentylacyjne i centralnego ogrzewania symbol PKWiU 45.33.W chwili obecnej wykonując wyżej wymienione roboty osobno wystawia Pan na fakturze VAT materiały zużywane do wykonywania tych robót /opodatkowując je stawką 22%/ oraz usługę /opodatkowując ją 7% VAT - na podstawie art. 146 ustawy o podatku od towarów i usług/.Obecni inwestorzy zaczynają wymagać zawierania umów na wykonanie robót wyżej wymienionych z materiału własnego wykonawcy - określającej całkowitą wartość usługi /jako cenę umowną za wykonaną usługę/ bez potrzeby wykazywania zużytych materiałów oraz wartości usługi jako odrębne pozycje.

Pytanie:Jaką należy zastosować stawkę podatku od towarów i usług dla robót remontowo-budowlanych w budownictwie mieszkaniowym, jeżeli na fakturze w jednej pozycji będzie wykazana wartość usług jako całość- wraz z materiałem?

Pana stanowisko:Dla wykonywania robót budowlano-montażowych /roboty instalacyjne gazowe, wodno-kanalizacyjne, wentylacyjne i centralnego ogrzewania/ związanych z budownictwem mieszkaniowym obowiązuje 7% stawka podatku od towarów i usług.Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm./ w okresie od dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 stawkę w wysokości 7% stosuje się do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastruktura towarzyszącą.Obiekty budownictwa mieszkaniowego zdefiniowane zostały w art. 2 pkt 12 wyżej wymienionej ustawy.W przypadku objęcia umową całego zakresu wykonywanych robót budowlanych, montażowych i konserwacyjnych wraz z materiałem wykonawcy /bez odrębnego rozbicia na koszty materiałów, transportu/, stosuje się stawkę właściwą dla usługi, tj. 7% /należy jednakże na wystawionej fakturze podawać symbol PKOB budynku, w którym prowadzono roboty oraz podstawę stosowania obniżonej stawki podatku od towarów i usług, tj. art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a/.

Po przeanalizowaniu złożonego wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu uprzejmie informuje:Zgodnie z art. 146 ust.

1 pkt 2 lit. a) i b) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w doniesieniu do:- robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,- obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.Dostawa materiałów budowlanych jest od dnia 1 maja 2004r. opodatkowana podstawową stawką w wysokości 22% (art. 41 ust. 1 w/w ustawy o podatku VAT).Zastosowanie właściwej stawki podatkowej zależy od tego, co jest przedmiotem umowy zawartej z klientem. O tym, czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonaniem usługi i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja.Zgodnie z Zasadami Metodycznymi tworzenia grupowań statystycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (pkt 5.3.4) - roboty instalacyjne i montażowe wykonywane na miejscu przeznaczenia są klasyfikowane w odpowiednich grupowaniach podkategorii wyodrębnionych w tym celu w ramach klas obejmujących instalowane (montowane) wyroby z następującymi zastrzeżeniami:#61485; roboty instalacyjne wykonywane przez producenta wyrobu siłami własnymi są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu,#61485; gdy w określonej klasie nie została wyodrębniona odpowiednia podkategoria dla robót instalacyjnych i montażowych, to czynności te klasyfikuje się w grupowaniu obejmującym dany wyrób,#61485; budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale 45,#61485; roboty instalacyjne wykonywane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu klasyfikowane są tak jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu 52.Jeżeli zatem przedmiotem umowy są roboty budowlano-montażowe bądź remonty dotyczące obiektów budownictwa mieszkaniowego, wykonywane z użyciem własnych materiałów (zawarta umowa nie przewiduje odrębnego rozliczania zużytych materiałów) - całość wykonanej usługi będzie opodatkowana stawką 7% (łącznie z użytymi do wykonania tej usługi materiałami).Natomiast jeśli umowa przewiduje odrębnie świadczenie usługi i odrębnie dostawę towaru - obie te czynności będą opodatkowane wg właściwych stawek podatkowych - usługa budowlana wg stawki 7%, dostawa materiałów wg stawki 22%.Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu ponadto informuje, że na podatniku ciąży obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania wykonywanych czynności, czyli określenia przedmiotu opodatkowania.Przedstawione stanowisko w powyższej sprawie należy uznać za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia opisywanego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika