Dotyczy możliwości dokonania odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa do samochodu ciężarowego, (...)

Dotyczy możliwości dokonania odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa do samochodu ciężarowego, w sytuacji gdy jest ono tankowane do zbiornika, a nie do baku samochodu.

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:- art. 14a § 1, § 3 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.). Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu potwierdza Pana stanowisko zawarte we wniosku z dnia 20.11.2006r. w sprawie odliczenia podatku VAT od zakupionego paliwa.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 20.11.2006r. zwrócił się Pan z pytaniem, dotyczącym odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa.

Porady prawne

Stan faktyczny opisany we wniosku:Prowadzi Pan działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług. Posiada Pan samochód ciężarowy, w stosunku do którego przysługuje prawo odliczania VAT od paliwa tankowanego do niego. Ma Pan zamiar kupić zbiornik na paliwo, który będzie napełniany w zależności od potrzeb, co pewien czas i z tego zbiornika będzie wlewane paliwo tylko do baku samochodu ciężarowego. Samochód jest środkiem trwałym w prowadzonej działalności. Na tankowanie do zbiornika będzie Pan otrzymywał faktury, które nie będą zawierały numeru rejestracyjnego Pana pojazdu, lecz numer rejestracyjny pojazdu dostarczającego paliwo do zbiornika, gdyż tak życzy sobie dostawca, a na fakturze będzie adnotacja, że miejsce tankowania to zbiornik.

Pytanie:Czy w takiej sytuacji można odliczyć podatek VAT od zakupionego paliwa? Czy dla potwierdzenia tego, iż paliwo wlane będzie do baku samochodu ciężarowego można dołączyć do faktury na jego zakup własne oświadczenie zawierające numer rejestracyjny samochodu oraz ilości i terminy tankowań?

Pana stanowisko:Dołączając do faktury zakupu paliwa oświadczenie, o którym mowa w pytaniu, w przedstawionej sytuacji będzie można odliczyć podatek VAT. Wniosek taki wynika z treści § 9 ust. 5 rozdziału 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.), wg którego faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu wlewanych do baku samochodu powinny zawierać numer rejestracyjny pojazdu. Natomiast nie ma nigdzie zapisu o zasadach dotyczących przypadków, gdzie paliwo wykorzystywane do pojazdów używanych w działalności gospodarczej wlewane jest nie bezpośrednio do baku samochodu. Warunkiem jest również, aby dany wydatek zaliczony był do kosztów uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej, co w tym przypadku będzie spełnione.

Po przeanalizowaniu złożonego wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu uprzejmie informuje:Zgodnie z § 9 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) - faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu i innych pojazdów samochodowych, powinny zawierać numer rejestracyjny tego samochodu.Ponieważ w przedmiotowej sprawie paliwo nie jest wlewane bezpośrednio do baku samochodu , ale wlewane do zbiornika i dopiero później przelewane do baku samochodu - na wystawianej przez sprzedawcę fakturze VAT nie ma obowiązku umieszczania numeru rejestracyjnego korzystającego z tego paliwa samochodu.Zasady obniżania podatku należnego o podatek naliczony unormowane zostały w art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) z uwzględnieniem wyłączeń określonych w art. 88.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że użytkowany przez Pana samochód ciężarowy spełnia wymagania w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa wykorzystywanego do jego napędu.Zatem gdy będzie Pan potwierdzał fakt przeznaczenia zakupionego paliwa do używanego samochodu w opisany w piśmie sposób, będzie Pan miał prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu tego paliwa w sytuacji, gdy paliwo nie będzie bezpośrednio tankowane do jego baku, a do zakupionego zbiornika na paliwo.Przedstawione stanowisko w powyższej sprawie należy uznać za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia opisywanego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika