Czy ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej jest wolny w 2005r. od podatku dochodowego od (...)

Czy ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej jest wolny w 2005r. od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art.21 ust.1.pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U.z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze.zm.)

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szydłowcu działając na podstawie art.14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( j.t.Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 14.04.2005r. ( data wpływu do tut. urzędu - 15.04.2005r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika , że Zakład wypłaca ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w 2005r., gdyż świadczenie to przysługuje pracownikom tego zakładu na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, wynikające z Kodeksu Pracy art. 237 tiret 9 § 2 i 3.

Porady prawne

Stanowisko wnioskodawcy w sprawie:Zdaniem wnioskodawcy wypłacany pracownikom ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w 2005r. podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art.21 ust.1 pkt 11.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa:Z dniem 1 styczniz 2005r. zmianie uległ przepis art.21 ust.1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze.zm.) . W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2005r. w/w przepis stanowi, że wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy , jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Obecny stan prawny stanowi, że przesłanką ich zwolnienia od podatku jest to, aby świadczenia przysługiwały na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, a zasady ich przyznawania wynikały z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Przepisy o bezpieczeństwie i higienie pracy , to m.in. przepisy zawarte w dziale IX Kodeksu pracy. Z regulacji zawartych w tym dziale ( art. 237 tiret 9 § 2 i 3 ) wynika, że pracodawca jest obowiązany zapewnić , aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe, oraz zapewnić odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie. Jeżeli pracodawca nie może zapewnić pranie odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.

Z powyższego wynika, że ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej przysługuje na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Przepisy te są przepisami rangi ustawowej i określają jednocześnie zasady przyznawania przedmiotowych ekwiwalentów. Zachodzą zatem przesłanki określone w art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2005r., do zwolnienia przedmiotowych ekwiwalentów od podatku dochodowego.

Powyższa interpretacja dotyczy ;- stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;- nie jest wiążąca dla podatnika / płatnika/inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika