czy dochód uzyskany w 2005r. ze sprzedaży akcji 'P.A.' S.A., zakupionych w 1998r., podlega opodatkowaniu (...)

czy dochód uzyskany w 2005r. ze sprzedaży akcji 'P.A.' S.A., zakupionych w 1998r., podlega opodatkowaniu ?

Na podstawie art. 14a § 1, §3 i §4, art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), w związku z wnioskiem podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z dnia 22.03.2006r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 27.03.2006r.), w kwestii dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Bielany postanawia uznać przedstawione przez Pana stanowisko za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E
W dniu 22.03.2006 r. (Data wpływu do tutejszego Urzędu 27.03.2006r.) zwrócił się Pan z prośbą o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz.176 ze zm. ), dot. opodatkowania w 2005 r. dochodu ze sprzedaży akcji Spółki P.A. S.A. nabytych w 1998 r.

Porady prawne

Stan faktyczny: W roku 1998 nabył Pan imienne akcje pracownicze Spółki P. A-T S.A. Na zakup akcji przeznaczył Pan środki własne oraz została zaciągnięta pożyczka ze środków specjalnego Funduszu Celowego Spółki P. A.-T. S.A.W 2005r. zbył Pan w/w akcje.

Stanowisko strony: Pana zdaniem, osiągnięte dochody ze sprzedaży w/w akcji nie podlegają opodatkowaniu, ponieważ zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw ? przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do opodatkowania m. in. Dochodów uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003r. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004r. Podatnik uważa, że dochód uzyskany w 2005r. ze sprzedaży przedmiotowych akcji nie podlega opodatkowaniu

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany: Ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 202 poz. 1956 ze zm.) wprowadzono zmiany w zakresie zasad rozliczania dochodów osiągniętych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych od 2004 roku.

Stosownie do treści art.30b ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku, od dochodów uzyskanych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Przy czym, w myśl ust.2 pkt 1 tego artykułu, dochodem jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów, osiągnięta w roku podatkowym.

Podatnik, który uzyskał w roku podatkowym dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych obowiązany jest, zgodnie z art. 45 ust.1a powołanej ustawy o podatku dochodowym, złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego, odrębne zeznanie podatkowe o wysokości tego dochodu, w terminie do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym i w tym samym terminie wpłacić należny podatek z tego tytułu. Należy przy tym zwrócić uwagę, iż dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art.27 oraz art.30c ww. ustawy, należy je natomiast wykazać w zeznaniu PIT-38.

Jednocześnie stosownie do art.19 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do opodatkowania dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych po dniu 31 grudnia 2003 r., w przypadku ich nabycia przed dniem 1 stycznia 2004 r., nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem, iż spełniają one wymogi o których mowa w art.52 pkt 1 lit. b UPDOF, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r.

W świetle powyższego przepisu, aby dochód uzyskany ze sprzedaży akcji był zwolniony od podatku, zbywane akcje muszą być:- dopuszczone do obrotu publicznego i nabyte na podstawie oferty publicznej, albo- dopuszczone do obrotu publicznego i nabyte na giełdzie papierów wartościowych, albo- dopuszczone do obrotu publicznego i nabyte w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym.

Niespełnienie jednego z powyższych warunków wyklucza możliwość objęcia zwolnieniem dochodu uzyskanego ze sprzedaży akcji.

W zakresie publicznego obrotu w sprawie niniejszej ma zastosowanie definicja zawarta w przepisie art.2 ust. 1 ustawy z dn. 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Zgodnie z tym przepisem publicznym obrotem papierami wartościowymi jest proponowanie nabycia lub nabycie emitowanych w serii papierów wartościowych przy wykorzystaniu środków masowego przekazu albo w inny sposób, jeżeli propozycja skierowana jest do więcej niż 300 osób albo do nieoznaczonego adresata. Przepis ten nie zawiera jednak definicji ?publicznej oferty?. Ponieważ ustawodawca w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych również nie zawarł definicji ?publicznej oferty?, celem wyjaśnienia znaczenia tego terminu należy, w pierwszej kolejności, odnieść do wykładni językowej. Oczywiście, musi być brana pod uwagę także wykładnia systemowa i celowościowa, z zastrzeżeniem, że te ostatnie mogą służyć interpretacji prawa podatkowego jedynie w granicach zakreślonych przez wykładnię językową, tzn. w granicach sensu słów.Kierując się tymi zasadami należy określić, czy nabycie akcji w ofercie skierowanej do pracowników nastąpiło na podstawie publicznej oferty.

Według definicji zawartej w Słowniku Języka Polskiego ?publiczny? oznacza dotyczący ogółu ludzi, służący ogółowi, przeznaczony, dostępny dla wszystkich. Mówiąc o publicznym charakterze oferty należy mieć zatem na względzie powszechny dostęp do akcji przez ogół społeczeństwa bez względu na liczbę osób, do których jest kierowana oferta. Jeśli oferta nie jest skierowana do ogółu społeczeństwa a do konkretnie oznaczonych adresatów, nawet jeśli ich liczba przewyższa 300 osób, to nie sposób mówić o ofercie publicznej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż przedmiotowe akcje zostały przez Pana nabyte jako imienne akcje pracownicze Spółki

Z dokumentów zgromadzonych przez Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego, które zostały dostarczone przez innych podatników składających identyczne zapytania w przedmiotowej sprawie wynika, że pracownicy Spółki P.

A.-T., nabyli w 1998r., w drodze publicznej subskrypcji akcje zwykłe imienne serii J w/w spółki. Podstawą prawną emisji akcji serii J była uchwała nr IV Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy P. A.-T. S.A. z dnia 30 października 1996 r. zmieniona uchwałą nr II Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki z dnia 20 grudnia 1996 r. oraz uchwałą VI Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki z dnia 26 maja 1997 r. Punkt 3 przedmiotowej uchwały stanowi, iż ?prawo nabycia akcji serii J przysługuje wyłącznie pracownikom i osobom fizycznym wchodzącym w skład Spółek należących do Grupy Kapitałowej P. A.-T. S.A. ....?Oznacza to, że oferta P. A.-T. S.A. zakreślała ściśle skonkretyzowany krąg osób, które mogły nabyć akcje, tj. wyłącznie pracowników i osoby fizyczne wchodzące w skład władz Spółek należących do Grupy Kapitałowej P. A.-T.S.A.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż nabył Pan akcje na podstawie oferty, ale oferta ta nie miała charakteru publicznego, bowiem propozycja dotycząca nabycia akcji została skierowana do ściśle określonego adresata.Ponieważ forma nabycia przez Pana papierów wartościowych nie spełnia wszystkich wymogów zawartych w art.52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wobec powyższego uzyskane w 2005 r. dochody ze zbycia akcji nie podlegają regulacji zawartej w art.19 ustawy z dnia 12.11.2003 r.

Reasumując, dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania, uzyskany w 2005 roku ze sprzedaży akcji które zostały nabyte w 1998 roku, miał Pan obowiązek rozliczyć na druku PIT-38 w terminie do 02 maja 2006 r. i w tym też terminie uiścić należny podatek dochodowy w wysokości 19% tego dochodu na zasadach opisanych wcześniej.

Powyższa informacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisami art. 14b §1 i § 2 ustawy ? Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika