Czy w przypadku sprzedaży w przyszłości mieszkania nabytego w drodze darowizny, powstanie obowiązek (...)

Czy w przypadku sprzedaży w przyszłości mieszkania nabytego w drodze darowizny, powstanie obowiązek w zryczałtowanym 10% podatku dochodowym od osób fizycznych?

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14 a, art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany uznaje za prawidłowe, stanowisko Strony przedstawione we wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ).

Porady prawne


Uzasadnienie


W dniu 13.04.2005r. zwrócił się Pan z pisemną prośbą o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów art. 10 ust. 1 pkt 8 a) ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm. ) w związku z zamiarem dokonania przez Pana zbycia lokalu mieszkalnego.

Stan faktyczny:
W lipcu 2001 otrzymał Pan w drodze darowizny lokal mieszkalny. W roku 2003 wpłacił Pan deweloperowi pieniądze na nowe mieszkanie, którego własność nabył 18 marca 2004r. w momencie podpisania aktu notarialnego. Teraz nosi się Pan z zamiarem sprzedaży starego lokalu mieszkalnego otrzymanego w drodze darowizny.

Pytanie Strony:
Czy w przypadku sprzedaży w przyszłości mieszkania nabytego w drodze darowizny, powstanie obowiązek w zryczałtowanym 10% podatku dochodowym od osób fizycznych...

Stanowisko Strony:
Pana zdaniem nie powinien Pan płacić 10% podatku dochodowego; zgodnie z ustawą podatkową kwota z operacji przeprowadzonej w okresie dwóch lat w przypadku najpierw sprzedaży mieszkania, a potem zakupu nowego jest wolna od podatku dochodowego.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany:
Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w/w ustawy, obowiązek w zryczałtowanym 10% podatku dochodowym od osób fizycznych powstaje w chwili odpłatnego zbycia nieruchomości. W świetle tego przepisu, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego - jeśli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane ? przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt. 32 w/w ustawy zawiera zamknięty katalog zwolnień przedmiotowych i stanowi, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2 a: w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na własne cele mieszkaniowe szczegółowo wymienione w lit. a) oraz zgodnie z zapisem w lit. e) ? na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na te cele w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Natomiast przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) w/w ustawy, w całości ? jeśli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.
Zgodnie z w/w przepisem, przy ewentualnej sprzedaży przez Pana mieszkania otrzymanego w drodze darowizny, nie powstanie obowiązek w zryczałtowanym 10% podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnośnie powstania obowiązku w podatku od spadków i darowizn przy sprzedaży mieszkania otrzymanego w drodze darowizny, otrzymał Pan od Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa ? Bielany odpowiedź zawartą w postanowieniu z dnia 10.02.2005r. nr 1432/PMiCC/430/1/05.

Powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Pana stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ II instancji.

Zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika