Czy przychód ze sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu winien być zaliczony do pozostałych (...)

Czy przychód ze sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu winien być zaliczony do pozostałych przychodów z działalności gospodarczej Spółki a po pomniejszeniu o poniesione przez Spółkę koszty uzyskania przychodów jako dochód w rozumieniu art.7 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity : Dz. U. Nr 54 z 2000r. , poz. 654 ze zmianami ) winien być opodatkowany zgodnie z art.19 cyt. ustawy,
- czy przenosząc nieodpłatnie prawo własności budynków, do czego zobowiązała się Spółka w akcie notarialnym z dnia 13.01.1999 roku, Spółka osiągnie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art.216 i 217 oraz art.14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.05.2006 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz.65 ze zmianami)

- uznaje za prawidłowe stanowisko Spółki przedstawione we wniosku.

Porady prawne


U Z A S A D N I E N I E


Z wniosku Strony wynika, że w dniu 13.01.1999 roku sprzedała (aktem notarialnym) na rzecz banku trzy budynki w stanie surowym, wzniesione przed 1993 rokiem na nieruchomości położonej w Warszawie, dla której Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa prowadzi księgę wieczystą Nr... za kwotę x; kwota ta została wpłacona przed zawarciem aktu notarialnego. Osiągnięty z tego tytułu przychód Spółka zaliczyła do pozostałych przychodów z działalności gospodarczej i po uwzględnieniu kosztów rozliczyła w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Ponieważ w momencie zawarcia w/w transakcji Spółka nie miała uregulowanych praw do użytkowania wieczystego gruntu oraz własności budynków stąd przedmiotem sprzedaży były tzw. nakłady na budowę stanu surowego zamkniętego 3 budynków a w akcie notarialnym Spółka zobowiązała się do sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym zostały wzniesione w/w budynki oraz przeniesienia prawa własności tychże budynków, pod warunkiem uzyskania stwierdzenia nabycia tych praw przez Spółkę w drodze decyzji administracyjnej.

W drodze tzw. uwłaszczenia decyzją Wojewody Mazowieckiego z dnia 25.11.2004 roku stwierdzono nabycie przez Spółkę udziału wynoszącego 0,82 części w prawie użytkowania wieczystego gruntu położonego w Warszawie oraz udział wynoszący 0,82 części w prawie własności budynków, znajdujących się na tym gruncie. Pozostały udział wynoszący 0,18 części w prawie użytkowania wieczystego tej działki oraz prawie własności budynków przyznano innemu użytkownikowi. Po dokonaniu stosownych zmian w księdze wieczystej Spółka zawrze transakcję sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz przeniesienia prawa własności budynków.

Stanowisko Strony:
Zdaniem Spółki przychód ze sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu powstały w rozumieniu art.14 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami) winien być zaliczony do pozostałych przychodów z działalności gospodarczej Spółki a po pomniejszeniu o poniesione przez nią koszty uzyskania przychodów jako dochód w rozumieniu art.7 ust. 1 w/w ustawy podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.Natomiast z przeniesienia prawa własności budynków Spółka nie osiągnie przychodu ponieważ przedmiotem transakcji nie będzie sprzedaż budynków a jedynie przeniesienie prawa własności do przedmiotowych budynków, które aktem notarialnym sporządzonym w dniu 13.

01.1999 roku zostały sprzedane jako nakłady na budowę stanu surowego zamkniętego trzech budynków. Z tytułu tej sprzedaży Spółka uzyskała przychód , który został rozliczony w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka zobowiązała się w akcie notarialnym do przeniesienia udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu położonego w Warszawie oraz przeniesienia prawa własności budynków, znajdujących się na tym gruncie po otrzymaniu decyzji administracyjnej stwierdzającej nabycie przez Spółkę udziału w prawie użytkowania wieczystego w/w gruntu oraz udziału w prawie własności budynków tam znajdujących się. Aktualnie przedmiotem zamierzonej transakcji, do której zawarcia Spółka jest zobowiązana, są co do zasady te same rzeczy, a tylko ze względu na ustanowienie decyzją administracyjną praw spółki do gruntu i do budynków, zmieniły one swą prawną postać.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany:
Zgodnie z art.14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654 ze zmianami) przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust.4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeśli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw , przychód ten określa organ podatkowy w wysokości rynkowej. Wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cyn rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia. Jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, organ podatkowy wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn , które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej , organ podatkowy określi wartość z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych. Jeżeli wartość określona w ten sposób odbiega co najmniej o 33 % od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi zbywający. Przepisy art.12 w/w ustawy stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art.16 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie prawa wieczystego użytkowania gruntów , z wyjątkiem opłat za użytkowanie gruntu, wydatki te stanowią jednak koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia wartości niematerialnych i prawnych bez względu na czas ich poniesienia.

Biorąc powyższe pod uwagę dochodem do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, w przypadku sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu, jest różnicą między przychodem ustalonym zgodnie z art.14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych a kosztami uzyskania tego przychodu ustalonymi zgodnie z wyżej wymienionym art.16 ust.1 pkt 1 za wyjątkiem opłat zapłaconych przez użytkownika z tytułu jego użytkowania, które są kosztem w momencie ich poniesienia.

Zgodnie z art.12 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami, z zastrzeżeniem ust.3 i 4 oraz art.13 i 14 są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym różnice kursowe. Po otrzymaniu w/w decyzji Wojewody Mazowieckiego Spółka dokona nieodpłatnego przeniesienie prawa własności do przedmiotowych budynków, które jako nakłady poniesione przez Spółkę zostały sprzedane aktem notarialnym w dnia 13.01.1999 roku. W związku z powyższym Spółka nie uzyska przychodu z tytułu przeniesienia prawa własności budynków gdyż przedmiotem transakcji nie będzie sprzedaż budynków ale jedynie przeniesienie prawa własności.

Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, zgodnie z przepisem art.236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika