Czy koszty związane z nabyciem nieruchomości, tj. w szczególności opłata skarbowa, opłata do sądu (...)

Czy koszty związane z nabyciem nieruchomości, tj. w szczególności opłata skarbowa, opłata do sądu wieczystoksięgowego, taksa notarialna oraz prowizja agencji pośredniczącej w transakcji należy uznać za koszty uzyskania przychodów z tytułu umów najmu lokali?

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14 a, art. 216, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm. ), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.06.2005r. ( uzupeł.30.06.2005r. ) o udzielenie wiążącej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego nie potwierdza zajętego przez Pana stanowiska w sprawie uznania za koszty uzyskania przychodów z tytułu najmu, wydatków związanych z nabyciem udziałów w nieruchomości,w której znajdują się wynajmowane lokale mieszkalne.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w dniu 26 października 2004r. zakupił Pan udział w budynku mieszkalnym w Warszawie.

W nieruchomości tej znajdują się lokale mieszkalne, zasiedlone przez najemców na podstawie umów najmu. Przychód z najmu tych lokali nie jest przedmiotem prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej i w zakresie podatku dochodowego rozliczany jest na zasadach ogólnych.

Tutejszy organ podatkowy wystąpił do Urzędu Skarbowego Warszawa Wola o przekazanie kopii aktu notarialnego związanego z zakupem wyżej wymienionej nieruchomości. Pomimo rozbieżności w numerze aktu notarialnego, stan faktyczny nie odbiega zasadniczo od stanu faktycznego opisanego w podaniu pozostając bez wpływu na zajęte przez organ podatkowy stanowisko.

Zapytanie dotyczy kwestii:
Czy koszty związane z nabyciem nieruchomości tj. w szczególności opłata skarbowa, opłata do sądu wieczystoksięgowego, taksa notarialna oraz prowizja agencji pośredniczącej w transakcji należy uznać za koszty uzyskania przychodów z tytułu umów najmu lokali...

Według przedstawionego przez Pana stanowiska wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodu, gdyż ich poniesienie było warunkiem niezbędnym do uzyskiwania przychodów z tytułu najmu lokali.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany nie zgadza się ze stanowiskiem przedstawionym w sprawie.

Zgodnie bowiem z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnych źródeł ( a więc również z tytułu umów najmu - art. 10 ust. 1 pkt. 6 ) są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w artykule 23 tejże ustawy.Jednocześnie art. 22 ust. 8 stanowi, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ( odpisy amortyzacyjne ) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22 a-22 o z uwzględnieniem art. 23

Dyspozycja art. 23 ust. 1 pkt a i b) wyraźnie określa, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów; wydatków poniesionych na:
- nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,
- nabycie innych niż wymienione wyżej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Wymienione przez Pana wydatki są związane z zakupem udziałów w nieruchomości. Stanowią one koszt nabycia składnika majątkowego będącego współwłasnością budynku mieszkalnego. Zatem zarówno wydatki poniesione na zakup udziału w budynku mieszkalnym jak też wszelkie niezbędne opłaty poniesione przy tym zakupie nie będą kosztami uzyskania przychodów osiąganych z tytułu najmu lokali znajdujących się w tym budynku.

Niniejsza interpretacja oparta jest na przepisach obowiązujących w dniu jej wdania.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pana, wiąże natomiast właściwy organ podatkowy i organ kontroli skarbowej (art. 14b § 2).

Na podstawie art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej przysługuje Panu prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika