Czy można odliczyć od dochodu lek nie refundowany, który został Pani podany w czasie operacji kręgosłupa. (...)

Czy można odliczyć od dochodu lek nie refundowany, który został Pani podany w czasie operacji kręgosłupa.

Stosownie do przepisów art. 14 a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U Nr 8 poz. 60 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany uznaje za nieprawidłowe stanowisko Strony, zawarte w podaniu o wydanie pisemnej interpretacji, wniesione do tutejszego organu w dniu 20-03-2005 r.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 14-03-2006r. zwróciła się Pani do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem, czy można odliczyć od dochodu lek nie refundowany, który został Pani podany w czasie operacji kręgosłupa.

Porady prawne

Z przedstawionego przez Panią opisu stanu faktycznego wynika, że po pierwszej operacji na skutek niepodania określonego leku doszło do poważnych powikłań, co spowodowało konieczność przeprowadzenia kolejnej operacji. Obecnie na skutek choroby i jej powikłań jest Pani inwalidką w stopniu lekkim, na co posiada Pani stosowne orzeczenie. Podstawą jego wydania były wyniki pierwszego zabiegu operacyjnego. Stan zdrowia nie pozwolił Pani stanąć przed komisją aż do lipca 2005r. t.j. do czasu zakończenia rehabilitacji po drugiej operacji przeprowadzonej z zastosowaniem leku zakupionego przez Panią z własnych środków.

Z załączonych do wniosku dokumentów wynika, iż:
- lek ' OXIPLEX', o którym mowa powyżej zakupiony został 23-02-2005r., i podatny w trakcie operacji 24 lutego 2005r.,
- w dniu 12-08-2005r. Powiatowy Zespół d/s Orzekania o Niepełnosprawności w Radomiu postanowił, że ustalony - lekki stopień niepełnosprawności Pani datuje się od dnia 26 czerwca 2005r.

W związku z powyższą sytuacją uważa Pani, że ma prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.

Przepis art. 26 ust. 1 pkt 6, ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( jt. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ), zezwala podatnikowi na obniżenie podstawy opodatkowania o wydatki poniesione na:
- cele rehabilitacyjne,
- wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych,poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną.
Ponadto w art. 26 ust. 1 pkt 7a updof. wymieniony jest katalog wydatków, które mogą podlegać odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej. W zakresie tej ulgi podstawę opodatkowania można pomniejszyć wydatki na leki - w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo ).
Dodatkowym warunkiem, które muszą spełniać osoby korzystające z odliczeń wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
- orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach.

Z uwagi na to, że zarówno zakup jak i użycie nie refundowanego leku nastąpiło kilka miesięcy przed uzyskaniem przez Panią orzeczenia o ustaleniu stopnia niepełnosprawności, nie jest możliwe odliczenie tego wydatku od podstawy opodatkowania.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika