Czy od podatku dochodowego od dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej można odliczyć kwoty (...)

Czy od podatku dochodowego od dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej można odliczyć kwoty zapłaconych zaległych składek na ubezpieczenie zdrowotne / bez odsetek /, jeśli wcześniej nie były odliczane od podatku dochodowego?


Na podstawie art. 217 oraz art. 14 a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm. / Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany, po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę.


U Z A S A D N I E N I E


Wnioskiem z dnia 20.10.2005r. / wpłynęło do Urzędu 03.11.2005r. / uzupełnionym w dniu 08.12.2005r. zwróciła się Pani, na podstawie przepisu art. 14 a ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pani jako osoba fizyczna działalność gospodarczą. Spłaca Pani zaległe składki na ubezpieczenie zdrowotne / za 2001 i 2002r. / wg układu ratalnego wyznaczonego przez ZUS. Zaległość podzielona jest na raty miesięczne z wyszczególnieniem zaległej składki na należność główną oraz odsetki.

Porady prawne

Treść pytania:
Czy od podatku dochodowego od dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej można odliczyć kwoty zapłaconych zaległych składek na ubezpieczenie zdrowotne / bez odsetek /, jeśli wcześniej nie były odliczane od podatku dochodowego?

Stanowisko podatnika:
Pani zdaniem, można odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne / bez odsetek/, zgodnie z art. 27 b ust. 1 pkt 1 ustawy o pdof, jeśli wcześniej nie dokonano pomniejszenia podatku dochodowego / w latach poprzednich, których dotyczą składki / o naliczone a nie zapłacone jeszcze składki na ubezpieczenie zdrowotne z zastrzeżeniem art. 27 b ust. 2 ustawy.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany:
Zgodnie z art. 27 b ust. 1 a ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. / podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub 30 c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych / Dz. U. Nr 210, poz. 2135 / opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru składki, zaś wysokość ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających poniesienie wydatku. Potrącanie kosztów w czasie ustawodawca uregulował w art. 22 ust. 4 w/w ustawy, w myśl którego koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

A zatem w świetle przedstawionych przepisów może Pani odliczyć zaległe składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w roku podatkowym.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z przepisem art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika