Proszę o wydanie interpretacji co do zastosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie możliwości (...)

Proszę o wydanie interpretacji co do zastosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie możliwości odliczenia od podatku w ramach ulgi remontowej, wydatków poniesionych na zakup i montaż rolet wewnętrznych przymocowanych do ram okiennych. Moim zdaniem wydatek poniesiony z tytułu zakupu rolet mogę odliczyć, z uwagi na fakt, iż sposób montażu gwarantuje trwałe zamontowanie rolet, natomiast ich zdjęcie spowodowało by uszkodzenie ram okiennych.


Na podstawie art. 14a, art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Z 2005 r. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02. 06. 2005r( data wpływu )- uzupełnienie w dniu 21. 06. 2005r- w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych postanawia uznać przedstawione przez Stronę stanowisko za prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 02. 06. 2005r zwrócił się Pan pisemnie z prośbą o wydanie interpretacji co do zastosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie możliwości odliczenia od podatku w ramach ulgi remontowej, wydatków poniesionych na zakup i montaż rolet wewnętrznych przymocowanych do ram okiennych. Pana zdaniem wydatek poniesiony z tytułu zakupu rolet może Pan odliczyć, z uwagi na fakt, iż sposób montażu gwarantuje trwałe zamontowanie rolet, natomiast ich zdjęcie spowodowało by uszkodzenie ram okiennych.

Porady prawne

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000r Nr 14 poz. 176 ze zm.) w wersji obowiązującej do 31. 12. 2003r podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-7, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (...). Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z 12 listopada 2003 (Dz. U. Nr 202, poz 1956 ze zm.) wymienione wyżej wydatki poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym w 2003r.

Podstawowymi warunkami korzystania z tego odliczenia jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego budynku lub lokalu oraz poniesienie wydatku, który kwalifikowany jest jako wydatek podlegający odliczeniu od podatku z tego tytułu, udokumentowanego fakturami VAT.

Szczegółowy wykaz prac remontowych i modernizacyjnych zawierają przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996r. w sprawie określenia rodzajów na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy( Dz. U. Nr 156 poz. 788).

Załącznik nr 2 w ust. 1 pkt 7 do ww rozporządzenia stanowi, że roboty zaliczane do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego objęte ulgą to min. wydatki na remont i modernizację lub wykonanie pozostałych, nowych elementów, jak np. pawlaczy, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, obudowy wanien, zlewozmywaków i grzejników. Katalog ten jest katalogiem otwartym i w związku z tym każdy przypadek poniesienia wydatku na wykonanie nowego elementu w mieszkaniu należy rozpatrywać indywidualnie pod kątem możliwości odliczenia tego wydatku w ramach ulgi podatkowej.

W ocenie tutejszego organu podatkowego, jeżeli rolety są przymocowane do okna w sposób trwały, to jest to modernizacja tego okna i w konsekwencji wzrost standardu użytkowego (unowocześnienie) lokalu mieszkalnego poprzez zwiększenie funkcjonalności okien będących standardowym wyposażeniem lokalu. Zatem wydatek na ich nabycie można zaliczyć do wydatków poniesionych na modernizację lokalu mieszkalnego.

Powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Pana stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, w terminie 7 dni od daty jej doręczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika