Czy w przypadku przeniesienia prawa własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość (...)

Czy w przypadku przeniesienia prawa własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość w celu zawarcia z zarządem dzielnicy, umowy najmu lokalu mieszkalnego należny jest podatek od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 14a par.4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.z 2005r. Nr8, poz.60 z 2005r. tekst.jedn. ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa- Bielany postanawia:- podtrzymać stanowisko iż umowa przeniesienia lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość- w celu zawarcia z zarządem dzielnicy umowy najmu lokalu mieszkalnego nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika iż Strony dokonały czynności- przeniesienie prawa własności lokalu w celu zawarcia z zarządem dzielnicy umowy najmu lokalu mieszkalnego.Zgodnie z art.9 pkt.4 lit.'b' ustawy z dnia 09.09.2000r.- o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2005r. Nr 41,poz.399 tekst jedn. ze zm.) czynność przeniesienie własności lokalu mieszkalnego w celu uzyskania w zamian spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu zajmowanego przez nabywcę na podstawie umowy najmu nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika iż przedmiotowa czynność wypełnia wszystkie przesłanki z art. 9 pkt.4 lit.'b' w/w ustawy i jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika