Czy po uzyskaniu oddzielnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej nadal możemy prowadzić (...)

Czy po uzyskaniu oddzielnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej nadal możemy prowadzić działalność gospodarczą na dotychczasowych zasadach?

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż prowadzą państwo działalność gospodarczą na imię obojga małżonków na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Dla celów podatku od towarów i usług zarejestrowana jest żona. W oparciu o ustawę o swobodzie działalności gospodarczej uzyskali państwo dwa odrębne wpisy do ewidencji działalności gospodarczej. Zamierzają państwo dalej prowadzić działalność gospodarczą w tym samym zakresie i przy wykorzystaniu tych samych składników majątkowych.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Porady prawne

Zdaniem wnioskodawcy fakt uzyskania dwóch odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej jest czynnością czysto techniczną, która nie powoduje w konsekwencji zmiany w rozliczeniach podatkowych. Nadal możemy prowadzić działalność gospodarczą na dotychczasowych zasadach tylko z uzupełnieniem naszym dokumentów rejestracyjnych o odrębne wpisy.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy

Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej w art. 68 ustawy z dnia 02.07.2004r., nałożył na małżonków, którzy byli wpisani pod wspólnym numerem w ewidencji działalności gospodarczej, obowiązek dokonania zmiany wpisu. Jednocześnie ustawodawca pozostawiła podatnikom możliwość dokonania wyboru spośród kilku alternatyw. Jedną z nich jest zostawienie jednego wpisu /dotychczasowego gdyż przepisy dają możliwość podjęcia decyzji, który z małżonków będzie miała status przedsiębiorcy/ i ta osoba jest przedsiębiorcą, drugą jest zawarcie umowy spółki lub każda z osób dokonuje oddzielnego wpisu i staje się samodzielnym niezależnym przedsiębiorcą. Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż oboje państwo zdecydowali się na prowadzenie działalności gospodarczej i dokonali oddzielnej rejestracji w urzędzie gminy.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 172, poz. 1807) przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Małżeństwo wspólnie prowadzące działalność gospodarczą, nie mające zawartej umowy spółki cywilnej, nie może być traktowane jako jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, w rozumieniu przepisów art. 2 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji podatników (Dz. U. z 2004r. Nr 269 poz. 2681 ze zm.). Poprzez dokonanie dwóch odrębnych wpisów, każdy z małżonków, jeżeli chce nadal prowadzić działalność gospodarczą jest obowiązany do rejestracji w urzędzie skarbowym.

Art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) stanowi, iż podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.

2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Poprzez działalność gospodarczą, zgodnie z ust. 2, należy rozumieć wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust.3.

Reasumując, fakt dokonania dwóch odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej, spowodował konieczność dokonania zmian tj.: aktualizacji danych w urzędzie skarbowym a także w prowadzonych rozliczeniach dla celów podatkowych. W świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w sytuacji, gdy nie zawarto umowy spółki, każde z państwa stało się oddzielnym podatnikiem.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ww. ustawy interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże ona natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy. W przypadku uwzględnienia przez podatnika tej interpretacji ma zastosowanie art. 14 c ustawy Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika