Czy usługi świadczone przez Stronę jako przewodnika ('we własnym zakresie') podlegają odrębnej (...)

Czy usługi świadczone przez Stronę jako przewodnika ('we własnym zakresie') podlegają odrębnej ewidencji dla potrzeb podatku od towarów i usług zgodnie z art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług.


Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) art. 119 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany postanowił uznać przedstawione stanowisko Strony w zapytaniu z dnia 21.08.2006r. w zakresie pytania drugiego za nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


    Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, iż przedmiotem działalności Strony jest pozostała działalność turystyczna sklasyfikowana pod symbolem PKD 63.30 D, w skład której wchodzi:
  • działalność związana z informacją turystyczną
  • doradztwo turystyczne
  • rezerwacja miejsc noclegowych
  • rezerwacja i sprzedaż biletów
  • działalność przewodników turystycznych i pilotów wycieczek Wykonując powyższą działalność podatnik kupuje towary dla bezpośredniej korzyści turysty od podmiotów zewnętrznych i wykonuje usługi we własnym zakresie jako przewodnik turystyczny i pilot wycieczek. Dla potrzeb wykonywanych osobiście usług prowadzone jest biuro, a co za tym idzie ponoszone są koszty.

Pytanie Strony:

Czy usługi świadczone przez Stronę jako przewodnika ('we własnym zakresie') podlegają odrębnej ewidencji dla potrzeb podatku od towarów i usług zgodnie z art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem wnioskodawcy w celu ewidencji sprzedaży usług turystyki należy prowadzić dwie odrębne ewidencje: jedną dla usług rozliczanych na zasadzie marży a drugą dla świadczonych usług własnych.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy

W myśl art. 119 ust. 5 ustawy, w przypadku gdy przy świadczeniu usług turystyki oprócz usług nabywanych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty część świadczeń w ramach tej usługi /podatnik/ wykonuje we własnym zakresie, zwanych dalej 'usługami własnymi', odrębnie ustala się podstawę opodatkowania dla usług własnych i odrębnie w odniesieniu do usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. W celu określenia postawy opodatkowania dla usług własnych stosuje się odpowiednio przepisy art. 29.

W przypadkach, o których mowa w ust. 5, podatnik obowiązany jest do wykazania w prowadzonej ewidencji, jaka część należności za usługę przypada na usługi nabyte od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, a jaka na usługi własne - art. 119 ust. 6 ustawy.

Reasumując, ustawa o podatku od towarów i usług nie narzuca obowiązku prowadzenia dwóch ewidencji dla celów podatkowych. Podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy, przy uwzględnieniu warunków określonych w art. 119 ust. 6 cytowanej ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika