Czy podatek VAT od kosztów utrzymania biura rozliczany na zasadach ogólnych według art. 29 ustawy (...)

Czy podatek VAT od kosztów utrzymania biura rozliczany na zasadach ogólnych według art. 29 ustawy zmniejsza kwotę podatku należnego z marży turystycznej w deklaracji VAT-7?


Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) art. 119 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany postanowił uznać przedstawione stanowisko Strony w zapytaniu z dnia 21.08.2006r. w zakresie pytania czwartego za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


    Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, iż przedmiotem działalności Strony jest pozostała działalność turystyczna sklasyfikowana pod symbolem PKD 63.30 D, w skład której wchodzi:
  • działalność związana z informacją turystyczną
  • doradztwo turystyczne
  • rezerwacja miejsc noclegowych
  • rezerwacja i sprzedaż biletów
  • działalność przewodników turystycznych i pilotów wycieczek Wykonując powyższą działalność podatnik kupuje towary dla bezpośredniej korzyści turysty od podmiotów zewnętrznych i wykonuje usługi we własnym zakresie jako przewodnik turystyczny i pilot wycieczek. Dla potrzeb wykonywanych osobiście usług prowadzone jest biuro, a co za tym idzie ponoszone są koszty. Strona jest podatnikiem podatku VAT od 26.07.2006r

Pytanie Strony:

Czy podatek VAT od kosztów utrzymania biura rozliczany na zasadach ogólnych według art. 29 ustawy zmniejsza kwotę podatku należnego z marży turystycznej w deklaracji VAT-7?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem wnioskodawcy kwota podatku naliczonego związanego z wykonywaniem usług własnych powinna zmniejszać kwotę podatku należnego od ustalonej marży w deklaracji VAT-7.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy

Zgodnie z art. 119 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. N 54, poz. 535, ze zm.) w przypadku podatników rozliczających się na zasadzie marży nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od towarów i usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty. Przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie.

Jeżeli podatnik dodatkowo świadczy 'usługi własne' np. jako przewodnika, w celu określenia podstawy opodatkowania stosuje się odpowiednio przepisy art. 29 ustawy.

W niniejszym przypadku kwota podatku naliczonego związana z prowadzeniem biura /telefon, opłata za czynsz/ obniża kwotę podatku należnego na zasadach określonych w art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika