Czy zgodnie z art. 114 ustawy o podatku od towarów i usług, mozna wybrać opodatkowanie usług taksówek (...)

Czy zgodnie z art. 114 ustawy o podatku od towarów i usług, mozna wybrać opodatkowanie usług taksówek osobowych w formie ryczałtu 3 % po przekroczeniu limitu 10.000 Euro powodującego utratę do dalszego korzystania ze zwolnienia?


Na podstawie art. 14a paragraf 1 i 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) art. 113 ust. 1 i 5, art. 114 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r.(Dz. U Nr54, poz.535 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa- Bielany:


postanowił uznać przedstawione stanowisko Strony w zapytaniu z dnia 28.11.2005 r. ( uzupełnione w dniach 30.12.2005 r. i 11.01.2006 r.) w zakresie skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu, usług przewozu osób taksówkamiosobowymi ze stawką 3 % VAT za przwidłowe


UZASADNIENIE

Porady prawne


W dniu 28.11.2005 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynąl wniosek z prośbą o interpretacją przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług i stanie faktycznym opisanym ponizej.

STAN FAKTYCZNY:

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż podatnik świadczy usługi taksówek osobowych o symboli PKWiU 60.22.11-00.00. Przed dniem utraty zwolnienia z podatku od towarów i usług związanego z przekroczeniem kwoty 10.000 Euro, Strona złożyła zawiadomienie do Naczelnika Urzędu Skarbowego o wyborze opodatkowania usług taksówek osobowych w formie ryczałtu według stawki 3 %.

STANOWISO WNIOSKODAWCY:
Zdaniem wnioskodawcy przysługuje mu prawo do opdatkowania usług taksówek osobowych w formie ryczałtu 3 % z momentem przekroczenia limitu 10.000 Euro, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego o skorzystaniu z tej formy opodatkowania w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym będzie stosowany ryczałt.

OCENA PRAWNA STANOWISKA WNIOSKODAWCY:
Zgodnie z artykułem 113 ust. 1, Ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 Euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
W myśl art. 113 ust. 5 ww. ustawy, jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, (10.000 Euro), zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad te kwotę. Za zgodą naczelnika urzędu skarbowego podatnik może pomniejszyć kwote podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z dokumentów celnych oraz o kwotęzapłaconą od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a także o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty zwolnienia, pod warunkiem:
1) sporządzenia spisu z natury zapasów tych towarów posiadanych w dniu, w któryymnastąpiło przekroczenie kwoty, o której mowa w ust. 1 oraz
2)przedłożenia w urzędzie skarbowym spisu, o którym mowa w pkt. 1, w terminie 14 dni, licząć od dnia utraty zwoolnienia.
Zgodnie z art. 114 ust. 1 cyt. wyżej ustawy, podatnik świadczący usługi taksówek osobowych (PKWiU 60.22.11-00.00) może wybrać opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu według stawki 3 % po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzjącego okres, w którym będzie stosował ryczałt.
Przesłanką umżliwiającą skorzystanie z opodatkowania usług taksówek osobowych w formie ryczałtu 3 % jest pisemne zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym będzie stosowany ryczałt.

Zgodnie z powyższym podatnik zawiadamiając naczelnika urzędu skarbowego o wyborze skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu 3%, przed przekroczeniem limitu 10.000 Euro powodującego utratę do dalszego korzystania ze zwolnienia z podatku VAT i jednocześnie w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym będzie stosował ryczałt może skorzystać z opodatkowania taksowek osobowych w formie ryczałtu 3%.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż zgodnie z treścią art. 8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, usługi wymienione w klsyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej identyfikowane są za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty, towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach wrowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów. W przypadku trudności w ustalaniou właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego i wydanie opinii interpretacyjnej do ośrodka Intrpretacji Standartów Klasyfikacyjnych Urzędu Statyustycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź. Organy podatkowe upoważnione są jedynie do wskazania na podstawie przedłożonej przez podatnika klasyfikacji statystycznej, właściwej stawki podatku od towarów i usług, ewentualnie udzielenia informacji o zwolnieniu od opodatkowania usług lub towarów. Wyłączną odpowiedzialność za prwidłową pod względem statystycznym jak i podatkowym identyfikację świadczonych usług ponosi podatnik.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika