Podatnik zwraca się do tut. organu podatkowego z pytaniem, jaką stawką podatku od towarów i usług (...)

Podatnik zwraca się do tut. organu podatkowego z pytaniem, jaką stawką podatku od towarów i usług są opodatkowane usługi wykonywane na podstawie umowy zlecenia, sklasyfikowane przez Urząd Statystyczny do grupowania PKWiU 74.50.2.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany :* uznaje stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia ....2006r. dotyczące opodatkowania podatkiem VAT usług wykonywanych w ramach umowy zlecenie jako prawidłowe.

Stan faktyczny:

Zgodnie z przedstawionym przez Podatnika stanem faktycznym jego firma współpracuje z Telewizją na podstawie umowy zlecenia. Usługi realizowane w ramach w/w umowy polegają w szczególności na :

? emitowaniu pozycji programowych, ujętych w liście emisyjnej, przy użyciu miksera emisyjnego i magnetowidów emisyjnych VTR - części składowych systemu ASTRA 3,

Porady prawne

? dokonywaniu zmian w bieżącej liście emisyjnej - wg zaleceń inspektora programowego;

? obsługa magnetowidów emisyjnych VTR - nagrywanie i przegrywanie kaset emisyjnych na serwer systemu ASTRA3;

? przygotowywanie listy emisyjnej na dzień następny - bez ingerencji w treści merytoryczne programów przygotowywanych do emisji poprzez przypisywanie pozycjom programowym parametrów umożliwiających ich późniejszą automatyczną emisję wg przypisanego im czasu trwania i czasu emisji.

System ASTRA 3, którego obsługi dotyczy umowa jest własnością Telewizji.

Zgodnie z pismem Strony z dnia ..., stanowiącym uzupełnienie do złożonego wniosku, w umowie nie ma ściśle określonego sposobu realizacji usług. Z uwagi na specyfikę świadczonych usług strony umowy każdorazowo ustalają min. termin ich wykonania. Zleceniodawca, z uwagi na techniczny i wysoko wyspecjalizowany charakter usług nie jest w stanie narzucić Wnioskodawcy sposobu realizacji przedmiotowej umowy.

Samodzielność w wykonywaniu zlecenia nie jest ograniczana przez Zleceniodawcę tych usług, ale jedynie przez obowiązujące przepisy prawa. Kwestia odpowiedzialności podatnika dotyczy w szczególności kar umownych za jej niewłaściwe wykonanie. Umowa zlecenia zawarta pomiędzy Wnioskodawcą a Telewizją nie zawiera postanowień nakładających na niego odpowiedzialność wobec osób trzecich.

Zgodnie z klasyfikacją Urzędu Statystycznego w Łodzi wykonywane przez Stronę usługi polegające na obsłudze systemu automatycznej emisji ASTRA3 w zespole Emisyjnym Telewizji mieści się w grupowaniu PKWiU 74.50.2 - 'Usługi udostępniania pracowników'.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Podatnika, wykonywana przez niego działalność gospodarcza zaklasyfikowana do grupowania PKWiU 74.50.2 powinna być opodatkowana stawką w wysokości 22 %.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W ust. 2 art. 15 ustawy o VAT określono, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Od 1 maja 2004r. usługi wykonywane osobiście, w ramach zawartych umów zlecenia, umów o dzieło lub umów o podobnym charakterze, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o PTU, przez usługi, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 powołanej ustawy, w tym również: przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej, zatem również utworów będących przedmiotem prawa autorskiego.

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 3 w/w ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności:

1. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późno zm.);

3. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

W związku z powyższym, w przypadku umów, z których wynika związanie wykonawcy z zamawiającym wykonanie czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zamawiającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich, należy stwierdzić, że usługi wykonywane na ich podstawie nie stanowią samodzielnej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT, w związku z czym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Natomiast w przypadku umów, które nie spełniają przesłanek wymienionych w art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy, a więc w przypadku których odpowiedzialność wobec osób trzecich spoczywa na zleceniobiorcy, wykonywanie takich usług stanowi samodzielną działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, w związku z czym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawowa stawka podatku VAT dla dostawy towarów i świadczenia usług - poza wyjątkami wyszczególnionymi w art. 41 ust 2-12, art. 83, art. 83, art. 119 ust 7, art. 120 ust 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust 1 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.) - zgodnie z art. 41 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynosi 22 %.

Przepisy w/w aktów prawnych, w zakresie opodatkowania usług zakwalifikowanych do grupowania PKWiU 74.50.2, nie przewidują wyjątków, w związku z czym 'Usługi udostępniania pracowników' - PKWiU 74.50.2 wykonywane przez Podatnika na podstawie umowy, w myśl której ryzyko gospodarcze spoczywa na zleceniobiorcy, podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 22 %, zgodnie z art. 41 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Tut. urząd skarbowy zauważa, iż organy podatkowe uprawnione są jedynie do wskazania, na podstawie przedłożonej przez podatnika klasyfikacji statystycznej, właściwej stawki podatku od towarów i usług, ewentualnie udzielenia informacji o zwolnieniu od opodatkowania usług lub towarów, Wyłączną odpowiedzialność za prawidłową pod względem statystycznym jak i podatkowym identyfikację świadczonych usług ponosi podatnik.

Zgodnie z postanowieniami art. 25 i 40 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej, służby statystyki publicznej są upoważnione do interpretowania obowiązujących standardów klasyfikacyjnych, co oznacza pomoc zainteresowanym podmiotom w wyborze grupowania określonej usługi, której klasyfikacja należy do obowiązków samego usługodawcy, co wynika wprost z zasad metodycznych klasyfikacji. Interpretacje udzielane przez służby statystyki publicznej nie mają zatem charakteru wiążącego, lecz mogą być jedynie pomocą w ustaleniu klasyfikacji właściwego grupowania.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, według stanu prawnego obowiązującego na dzień wpływu wniosku ( ...,..11.2006r. ).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika