Czy w przypadku otrzymania zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów istnieje zawsze (...)

Czy w przypadku otrzymania zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów istnieje zawsze obowiązek wystawienia faktury VAT.


Na podstawie art. 14a § 1, § 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) art. 20 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany
postanowił uznać przedstawione stanowisko Strony w zapytaniu z dnia 13.03.2006r. /uzupełnionym w dniu 18.04.2006r./ w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Przedmiotem dostawy są jachty. Przed dokonaniem dostawy Strona otrzymuje od nabywców - kontrahentów zaliczki na poczet przyszłej dostawy. Do miesiąca grudnia 2005r. wystawiano faktury VAT dokumentujące otrzymanie od nabywcy zaliczki, której wartość określono na 70% ceny towaru. Z chwilą dokonania dostawy wystawiano fakturę VAT na pozostałą część należności tj. 30% wartości towaru będącego przedmiotem dostawy. Sytuacja ta powoduje, że podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, wystawiając fakturę VAT dokumentującą otrzymanie zaliczki, może ubiegać się o zwrot różnicy podatku z tego tytułu, w terminie 180 dni. Warunkiem otrzymania zwrotu w terminie 60 dni jest złożenie w urzędzie stosownego zabezpieczenia. Strona poinformowała, iż w przedmiotowej sprawie nie wszczęto postępowania podatkowego ani kontroli podatkowej.

Porady prawne


Pytanie Strony:


Czy w przypadku otrzymania zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów istnieje zawsze obowiązek wystawienia faktury VAT.


Stanowisko Wnioskodawcy:


Zdaniem wnioskodawcy, z przepisu art. 20 ust. 3 ustawy wynika, iż w przypadku otrzymywania zaliczek na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów nie istnieje obowiązek wystawiania faktur Vat potwierdzających ich otrzymanie. Sytuacja ta jest wyjątkiem i dotyczy wyłącznie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Podatnik wystawia fakturę VAT wraz z realizacją wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.


Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy


Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. nr 54, poz. 535, ze zm.)w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT) obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego o miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów. W przypadku, gdy przed tym terminem podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury /art. 20 ust. 2/. W myśl art. 20 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. nr 54, poz. 535, ze zm.) regulującym kwestie momentu powstania obowiązku podatkowego przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, jeżeli przed dokonaniem dostawy, otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.

Tutejszy organ podatkowy pragnie zaznaczyć, iż kwestie związane z wystawianiem faktur VAT oraz ustawodawca w sposób jednoznaczny określił w wydanym na podstawie delegacji ustawowej rozporządzeniu wykonawczym, które to pełni rolę nadrzędną.

Zgodnie z unormowaniami zawartymi w § 14 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 95, poz. 798) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy.

Reasumując, obowiązek w podatku od towarów i usług przy otrzymaniu zaliczki na poczet dostawy powstaje zawsze, nie później jednak niż siódmego dnia od dnia otrzymania całości lub części należności.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika