1) Czy zgromadzone pieniądze mogą być przeznaczone na nadbudowę kondygnacji w budynku Wspólnoty (...)

1) Czy zgromadzone pieniądze mogą być przeznaczone na nadbudowę kondygnacji w budynku Wspólnoty Mieszkaniowej, w wyniku której powstaną dwa odrębne lokale mieszkalne.2) Czy I wpłata gotówki dokonana przeze mnie na konto Wspólnoty tytułem zapłaty za ?sprzedaż? powierzchni strychu, stanowiącej równowartość zgromadzonych środków w Kasie Mieszkaniowej wyczerpie znamiona uzyskanej ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art.14a §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku w punkcie 1 jest prawidłowe w punkcie 2 nie jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

1. Stan faktyczny we wniosku jest następujący:

W styczniu 2007r. złożyłem w Banku dyspozycję wycofania z Kasy Mieszkaniowej zgromadzonych oszczędności.

Porady prawne

W dniu 31.01.2007r. zostały wypłacone oszczędności z rachunku oszczędnościowo-kredytowego i przelane na moje konto osobiste.

W umowie zawartej z Bankiem jeden z punktów brzmi:

- posiadacz rachunku zobowiązuje się do przeznaczenia środków zgromadzonych na rachunku wraz z naliczonymi odsetkami na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych, to jest:

- nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.

Wspólnota Mieszkaniowa, aby zdobyć środki na remont części wspólnych zdecydowała się ?sprzedać? powierzchnię strychu w celu nadbudowy. Ja podpisałem ze Wspólnotą umowę, że będę inwestorem tej inwestycji i że ponoszę ją z własnych środków.

Jestem współinwestorem inwestycji (razem z moją mamą), nie prowadzę działalności gospodarczej. Mamy podpisaną umowę cywilnoprawną z Zarządem Wspólnoty na sprzedaż powierzchni strychu w celu nadbudowy.

Po wykonaniu przez nas własnym staraniem i z własnych środków nadbudowy, Wspólnota zobowiązała się do przeniesienia na nas aktem notarialnym własności dwóch lokali. Właścicielem jednego lokalu będę ja, drugiego moja mama.W roku bieżącym nastąpi przelew z mojego konta na konto Wspólnoty tytułem zapłaty za ?sprzedaż? powierzchni wspólnej strychu.

Następne czynności nastąpią po uprawomocnieniu się pozwolenia na budowę.Będą to roboty budowlane wykonane przez specjalistyczną firmę budowlaną, które będziemy wspólnie z mamą finansować.

Z uwagi na okres zimowy roboty zakończą się w roku 2008.Cała inwestycja będzie przebiegała w latach 2007/2008.Moje finansowanie składa się z 2 etapów:

1) wpłata gotówki na konto Wspólnoty

2) właściwe finansowanie robót budowlanych

Po zakończeniu zostaną wyodrębnione 2 lokale mieszkalne, z czego jeden będzie moją własnością.

2.Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego.

W umowie z Kasą Mieszkaniową mam zawarty punkt ? przeznaczenie zgromadzonych środków na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych, m.in. przez nadbudowę budynku. Nie jest powiedziane, że powinien to być własny budynek.Uważam, że wpłacając w tym roku środki zgromadzone w Kasie Mieszkaniowej na konto Wspólnoty Mieszkaniowej tytułem ?kupna? powierzchni strychu do nadbudowy kondygnacji i wyodrębnienia oddzielnego lokalu mieszkalnego powstałego w wyniku nadbudowy ? wypełniam przyjęte przez siebie zobowiązanie. Powstały w ten sposób lokal będzie moją własnością, mam zamiar w nim zamieszkać.

3.Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Zgodnie z art.4 pkt 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 134, poz.1509) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Stosownie do postanowień art.6 ust.1 wyżej wymienionej ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przepis art.27a ust.13 w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r. ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002r. Art.27a ust.13 pkt.4 i 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn.zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r. stanowi, że jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych tytułem systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową a następnie:

- wycofał z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,

- przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Zatem jak wskazuje treść przytoczonego przepisu jeżeli podatnik po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania wycofa oszczędności z kasy mieszkaniowej w danym roku, a następnie wycofaną kwotę wydatkuje zgodnie z celami systematycznego oszczędzania w części to ma obowiązek doliczyć do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok w którym nastąpiło wycofanie kwoty uprzednio odliczone z tego tytułu przypadające proporcjonalnie do niewykorzystanej kwoty .

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż w styczniu 2007r.wycofał Pan po określonym w umowie terminie oszczędności i zamierza Pan przeznaczyć środki na zakup powierzchni strychu w celu nadbudowy w wyniku której powstaną dwa odrębne lokale mieszkalne, w tym jedno będzie należało do Pana drugie natomiast do Pana mamy.Dokonana przez Pana wpłata na konto Wspólnoty tytułem zapłaty za sprzedaż powierzchni wspólnej strychu stanowi równowartość zgromadzonych środków w Kasie Mieszkaniowej.

Ad.1) Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego oraz cytowanych wyżej przepisów zobowiązał się Pan przeznaczyć środki zgromadzone w kasie mieszkaniowej na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych. Nadbudowa kondygnacji stanowi jeden z celów systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę. A zatem został spełniony przez Pana warunek. Wobec powyższego w tej kwestii organ podatkowy uznał Pana stanowisko w sprawie za prawidłowe.

Ad.2) Natomiast w kwestii dotyczącej zapłaty za sprzedaż powierzchni wspólnej strychu, stanowiącej równowartość zgromadzonych środków w kasie mieszkaniowej organ podatkowy informuje, iż zgodnie z cytowanymi wyżej przepisami środki zgromadzone muszą być przeznaczone na własne cele mieszkaniowe. Jak wynika z Pana wniosku na zakupionej powierzchni strychu powstaną dwa oddzielne lokale mieszkalne, z których jedno będzie własnością Pana, drugie natomiast własnością Pana mamy. Wobec powyższego powierzchnia strychu przypadającą na lokal Pana mamy nie może być uznana jako podstawa do uznania wykonania przedmiotowej ulgi.

Tak więc różnica pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami na zakup powierzchni strychu przypadająca na Pana lokal mieszkalny, a kwotą od których Pan dokonywał odliczeń stanowi kwotę niewykorzystaną zgodnie z celem oszczędzania której 30% należy doliczyć w zeznaniu podatkowym za rok 2007 do Pana podatku. Mając powyższe na uwadze organ podatkowy uznał Pana stanowisko w sprawie za nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika