Czy Podatnik jako wspólnik spółki jawnej ma prawo do opodatkowania dochodów z tytułu zysków z udziału (...)

Czy Podatnik jako wspólnik spółki jawnej ma prawo do opodatkowania dochodów z tytułu zysków z udziału w spółce 19% podatkiem liniowym, jeśli spółka świadczy usługi zarządzania przedsiębiorstwem spółki komandytowej?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa- Mokotów postanawia stanowisko w sprawie zawarte we wniosku z dnia 28 czerwca 2007r. uzupełnionego pismem z dnia 26 lipca 2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w świetle przedstawionego stanu faktycznego uznać za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony we wniosku jest następujący:

Porady prawne

Podatnik jest wspólnikiem spółki jawnej działającej pod firmą X. Umowa spółki jawnej z dnia 16 kwietnia 2007r. stanowi, iż Podatnik jest osobą upoważnioną do samodzielnego reprezentowania spółki i wyłącznego prowadzenia jej spraw. Wspólnicy mają prawo do udziału w zyskach Spółki, przy czym Podatnikowi przysługuje 99% udziałów, natomiast drugiemu wspólnikowi 1% udziałów. Dnia 15 czerwca 2007r. spółka jawna zawarła umowę o świadczenie usług zarządzania przedsiębiorstwem Y spółka z o. o. spółka komandytowa. Zgodnie z tą umową Podatnik jako osoba reprezentująca spółkę jawną będzie wykonywać w imieniu spółki czynności zarządzania spółką komandytową, jako pełnomocnik spółki komandytowej.

Pytanie podatnika:

Czy Podatnik jako wspólnik spółki jawnej ma prawo do opodatkowania dochodów z tytułu zysków z udziału w spółce 19% podatkiem liniowym, jeśli spółka świadczy usługi zarządzania przedsiębiorstwem spółki komandytowej?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Zgodnie ze stanowiskiem Podatnika w sprawie można opodatkować dochody 19% podatkiem liniowym, o którym mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na fakt, iż umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem zawarta jest pomiędzy spółkami - komandytową i jawną, czyli w konsekwencji to spółka jawna osiągnie przychody z tego tytułu, natomiast Podatnika wynagrodzeniem podobnie jak wspólnika będzie udział w zysku spółki jawnej. Ponadto fakt, iż Podatnik reprezentuje spółkę jawną, która jest stroną umowy o zarządzanie, nie oznacza, że powstanie u Podatnika przychód z działalności wykonywanej osobiście, zgodnie z art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Jednym ze źródeł przychodów o, których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr z 2000r. Nr 14. poz. 176 ze zm.)-dalej updof jest działalność wykonywana osobiście. Czyli wykonywane czynności aby mogły zostać zaliczone do źródła przychodów zdefiniowanych w art. 13 updof, muszą być wykonywane osobiście, a więc bez korzystania z pośrednictwa osób trzecich, przy czym muszą mieć one charakter działalności, co oznacza, że do źródła tego nie zalicza się przychodów związanych np. z dysponowaniem prawami autorskimi, a jedynie przychody z takich działań podejmowanych osobiście przez podatnika, które wykonywane są bezpośrednio na rzecz innego podmiotu i nie w połączeniu z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Z kolei art. 13 pkt 9 updof do przychodów z działalności wykonywanej osobiście zalicza m.in. przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzenie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt.7.

Definicja działalności gospodarczej została zawarta w art. 5 a pkt 6, który stanowi, iż pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny rachunek, z której przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust.1 pkt 1,2 i 4-9 updof (czyli m.in. do przychodów z działalności wykonywanej osobiście).Należy zauważyć, iż w świetle przytoczonego stanu faktycznego przychody otrzymywane z tytułu świadczenia usług zarządzania dla innych podmiotów gospodarczych nie będą efektem czynności wykonywanych wyłącznie przez podatnika. Nie będą to zatem przychody z działalności wykonywanej osobiście przez podatnika, lecz przychody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej spółki. Przychód podatnika z działalności gospodarczej jako wspólnika spółki jawnej będzie określony proporcjonalnie do prawa w udziale w zysku. Zgodnie z art. 8 ust 1 updof przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika, określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1 a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów i wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat, a także ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie mającej osobowości prawnej (art. 8 ust. 2 w/w ustawy).Stosownie do przepisu art. 9a ust.1 updof dochody osiągnięte przez podatników ze źródła o, którym mowa w art. 10 ust.1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust.2 i 3 chyba, że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowaniu form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Podatnicy, z zastrzeżeniem ust.3, mogą wybrać sposób opodatkowania określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 9a ust.2).

Jednocześnie należy podkreślić, iż zgodnie z treścią art.9a ust.3 updof, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust.2 (19% podatek dochodowy), uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:a)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lubb)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowywania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonego przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust.1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tych zaliczek.Ponadto zgodnie z ust. 5 updof, jeżeli podatnik:a)prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,b)jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej -wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust.2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

W świetle przytoczonych wyżej przepisów tut. organ stwierdza, iż przychody uzyskiwane przez Podatnika jako wspólnika spółki jawnej z tytułu świadczenia usług zarządzania, dla innych podmiotów gospodarczych, będą stanowiły przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Przychód każdego ze wspólników winien być określony proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Nie ma również przeszkód, aby po spełnieniu wyżej opisanych warunków, dochód uzyskany z tytułu udziału w spółce jawnej, opodatkowała Pani 19% podatkiem liniowym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika