Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wspólnota Mieszkaniowa oddaje Inwestorowi (...)

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wspólnota Mieszkaniowa oddaje Inwestorowi do użytkowania na warunkach określonych w umowie całą powierzchnię wspólną strychu, w celu wykonania robót polegających na przebudowie strychu, w wyniku których powstaną dwa lokale mieszkalne. Środki finansowe, zgodnie z umową, inwestor wpłacił w dwóch ratach na łączną kwotę 90.000 zł. Pytanie podatnika brzmi:Czy Wspólnota Mieszkaniowa jest zobowiązana do zapłaty 19%m podatku, jeżeli tak to w którym momencie powstaje ten obowiązek?

Działając na podstawie art. 216, art. 14a § 4 oraz art. 15 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami) w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 20.06.2007r. (data wpływu do Urzędu - 29.06.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko Podatnika wyrażone we wniosku.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wspólnota Mieszkaniowa oddaje Inwestorowi do użytkowania na warunkach określonych w umowie całą powierzchnię wspólną strychu, w celu wykonania robót polegających na przebudowie strychu, w wyniku których powstaną dwa lokale mieszkalne. Środki finansowe, zgodnie z umową, inwestor wpłacił w dwóch ratach na łączną kwotę 90.000 zł.

Czy Wspólnota Mieszkaniowa jest zobowiązana do zapłaty 19%m podatku, jeżeli tak to w którym momencie powstaje ten obowiązek?

Zdaniem Podatnika od powyższej sprzedaży Wspólnota jako podmiot gospodarczy nieposiadający osobowości prawnej i nieprowadzący działalności gospodarczej nie powinna odprowadzać podatku dochodowego

Po przeanalizowaniu przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego i obwiązujących przepisów prawa podatkowego w tym zakresie, tutejszy organ wyjaśnia co następuje:

Wspólnotę mieszkaniową, zgodnie z przepisami ustawy o własności lokali, stanowi ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład nieruchomości. Poza lokalami, stanowiącymi odrębną własność, w skład nieruchomości wchodzą również części nieruchomości użytkowane wspólnie, jak drogi, place, klatki schodowe, piwnice i miejsca parkingowe, elewacje, dachy, wspólne części instalacji elektrycznych, gazowych i sanitarnych zwane częścią wspólną nieruchomości. Wspólnota mieszkaniowa powstaje w celu realizacji wspólnych działań właścicieli lokali mieszkalnych w danej nieruchomości, związanych z utrzymaniem (zarządem) danej nieruchomości, w tym ? dla rozliczania na poszczególnych właścicieli ponoszonych w związku z tymi działaniami wydatków. Zakres i kompetencja działania wspólnoty mieszkaniowej ściśle określone zostały w ustawie o własności lokali.

Zgodnie z obowiązującym od 01.01.2007r. przepisem art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 roku, Nr 54, poz. 654 ze zmianami) wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Zatem opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegają jedynie dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Wobec takiego rozróżnienia zawartego w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotyczącego opodatkowania dochodów wspólnot mieszkaniowych konieczne jest określenie co rozumiemy pod pojęciem ?zasoby mieszkaniowe? i ?gospodarka zasobami mieszkaniowymi?. Cytując za pismem Ministerstwa Finansów nr DD6-8213-438/WK/06/339/391 z dnia 22.12.2006r. stwierdzić należy, że w skład pojęcia ?zasoby mieszkaniowe? użytego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?wchodzą nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające jego sprawne funkcjonowanie oraz administrowanie.? Natomiast ?na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi prowadzoną przez wspólnoty mieszkaniowe składają się wpływy z opłat pobieranych od lokatorów oraz pokrywane z nich koszty. Opłaty te skalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno koszty utrzymania lokali mieszkalnych, jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania (administracji).?

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż strychy znajdujące się w budynku mieszkalnym, mieszczą się w pojęciu ?zasoby mieszkaniowe?, a związane z nimi przychody (czynsze) i ponoszone koszty (związane z ich utrzymaniem) stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku mamy do czynienia z sytuacją, gdy część wspólna nieruchomości w postaci strychów, decyzją Wspólnoty będzie przeznaczona na sprzedaż inwestorowi, z przeznaczeniem na adaptacje dla celów mieszkalnych. Strychy znajdujące się na terenie nieruchomości które nie stanowią własności członka wspólnoty jako pomieszczenie przynależne do konkretnego lokalu mieszkalnego, wchodzą w skład części wspólnej nieruchomości. Udział właścicieli poszczególnych lokali w części wspólnej nieruchomości odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej posiadanego lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami przynależnymi - zgodnie z art. 3 ustawy o własności lokali. Właściciele lokali mają prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem na podstawie art. 12 ust. 1 tej ustawy. Zmiana sposobu użytkowania nieruchomości wspólnej możliwa jest pod warunkiem podjęcia stosownej uchwały przez właścicieli lokali na podstawie art. 22 ust. 2 i ust. 3 pkt 4) powołanej ustawy.

Strych przynależy do nieruchomości wspólnej i stanowi przedmiot współwłasności wszystkich właścicieli lokali. Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej jest jedynie reprezentantem wszystkich właścicieli w myśl art. 21 ust. 1 ustawy o własności lokali Wspólnota Mieszkaniowa jako jednostka nie posiadająca osobowości prawnej jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych to przychód ze sprzedaży nieruchomości czy lokalu, o którym mowa w przedmiotowym wniosku nie stanowi przychodu Wspólnoty. Zysk ze sprzedaży strychu będzie zyskiem osób będących jego współwłaścicielami.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 wyżej wymienionej ustawy.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia stronie. Powinno ono odpowiadać wymogom art. 222 Ordynacji podatkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika