Czy od przychodu uzyskanego w Szwajcarii należy podatek zapłacić w Szwajcarii, czy należy złożyć (...)

Czy od przychodu uzyskanego w Szwajcarii należy podatek zapłacić w Szwajcarii, czy należy złożyć zeznanie podatkowe z wpisaniem jako należnego podatku kwoty ?0? słownie: zero ?

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Mokotów postanawia stanowisko w sprawie zawarte we wniosku z dnia 13.12.2006r. (uzupełnionym pismem z dnia 08.01.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uznać za prawidłowe.

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny podany we wniosku wnioskodawcy jest następujący:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż od 1 marca 2006r. Podatnik jest doktorantem na Uniwersytecie Genewskim w Szwajcarii. W Polsce nie otrzymuje żadnych dochodów, podatki płaci w Szwajcarii.

Porady prawne

2. Pytanie Podatnika:

Czy od przychodu uzyskanego w Szwajcarii należy podatek zapłacić w Szwajcarii, czy należy złożyć zeznanie podatkowe z wpisaniem jako należnego podatku kwoty ?0? słownie: zero ?

3. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

W piśmie Podatnik wyraża stanowisko, iż nie musi płacić podatku w Polsce.

4. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Z kolei przepis art. 4a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż art. 3 ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Przedmiotowa umowa między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku została podpisana w dniu 2 września 1991r. (Dz. U. z 1993r. Nr 22, poz. 92). Zgodnie z art. 15 ? ww. umowy między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarii pensje, płace i inne wynagrodzenia, które osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w umawiającym sie państwie (w tym przypadku w Polsce) osiąga z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie (tj. w Szwajcarii). Jeżeli praca jest tam wykonywana, wówczas osiągnięte za nią wynagrodzenia mogą być opodatkowane w tym drugim państwie (Szwajcarii). Zgodnie z art. 23 powyższej umowy zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarii do dochodów uzyskanych na terytorium Szwajcarii ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją. Zgodnie z tą metodą dochody uzyskane za granicą uwzględnia się w rozliczeniu w Polsce w celu ustalenia odpowiednio wyższej stopy procentowej, według której będzie opodatkowany dochód uzyskany i opodatkowany według skali podatkowej w Polsce. Jeżeli w roku 2006 Podatnik nie uzyskał dochodu w Polsce a jedynym dochodem był dochód uzyskany w Szwajcarii to nie ma obowiązku uwzględnić dochodów uzyskanych z pracy wykonywanej na terytorium Szwajcarii a zarazem złożenia zeznania podatkowego za 2006r. Mając na uwadze powyższe regulacje oraz przekazane przez podatnika informacje, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanowił jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika