Czy na podstawie paragonu fiskalnego usługę taxi można ująć w kosztach działalności gospodarczej, (...)

Czy na podstawie paragonu fiskalnego usługę taxi można ująć w kosztach działalności gospodarczej, czy też powinien posiadać rachunek lub fakturę VAT, dokumentujące poniesienie tego kosztu.?


Na podstawie art.14a § 4 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów po rozpatrzeniu wniosku z dnia 04.02.2005r. (data stempla pocztowego 12.03.2005r,data wpływu do Urzędu: 23.03.2005 r. wniosek uzupełniono: 12.04.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dot. czy na podstawie paragonu fiskalnego usługę taxi można ująć w kosztach działalności gospodarczej, czy też podatnik powinien posiadać rachunek lub fakturę VAT, dokumentujące poniesienie tego kosztu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku, uznać za nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


Stan faktyczny podany we wniosku wnioskodawcy jest następujący

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie doradztwa. Z powodu nieposiadania samochodu, będącego środkiem trwałym, często korzysta z usług taksówkarzy, którzy jako dowód sprzedaży usługi wydają paragon fiskalny.

Pytanie podatnika:

Czy na podstawie paragonu fiskalnego usługę taxi można ująć w kosztach działalności gospodarczej, czy też powinien posiadać rachunek lub fakturę VAT, dokumentujące poniesienie tego kosztu.?

Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Zdaniem podatnika, paragon fiskalny jest dokumentem potwierdzającym poniesienie kosztu.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z póż. zm.), kosztami uzyskania przychodu są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Kosztami uzyskania przychodu są wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zagwarantowanie funkcjonowania źródła przychodu. Dowód - co do wykazania, że poniesiony wydatek ma lub będzie miał wpływ na uzyskany przychód spoczywa na podatniku. Jak wynika z powyższego, aby dany wydatek stanowił koszt uzyskania przychodu, winien wykazać, związek przyczynowo- skutkowy z osiąganym przychodem i wynikać z konkretnej operacji udokumentowanej stosownym dokumentem. Zgodnie z art. 24a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U z 2000r Nr 14 poz. 176 z póżn. zm) podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, obowiązani do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów powinni dokonywać w nich zapisów zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz. U Nr 152 poz 1475 z póż. zm) Na podstawie unormowań zawartych w § 12 ust. 3 w/cyt. rozporządzenia podstawą zapisów w księdze są dowodu którymi są:
1) faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące, zwane dalej fakturami, odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach, lub
2) inne dowody, wymienione w §13 i 14, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:
a) wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy)uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
b) datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu ,wystarcza podanie jednej daty,
c)przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie , jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych.


d) podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych - oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie. Paragon fiskalny nie został wymieniony w w/w przepisie, jak również w katalogu pozostałych dowodów uznanych za dowody księgowe zgodnie z §13 rozporządzenia.
Na udokumentowanie zapisów w księdze, dotyczących niektórych kosztów ( wydatków) mogą być sporządzone dokumenty w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków ( dowody wewnętrzne); przy zakupie - nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach- przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu( wydatku ).Katalog wydatków na których udokumentowanie podatnik może przedstawić dowody wewnętrzne zawarty w §14 ust.2 w/cyt rozporządzenia jest katalogiem zamkniętymi nie może zostać rozszerzony na inne wydatki nie wyszczególnione w tym przepisie. Świadczy o tym użycie w §14 z wyrazu 'wyłącznie'. W katalogu tym nie zostały wymienione wydatki na usługi taxi.
W świetle przytoczonych przepisów paragon fiskalny dokumentujący zakup usługi taxi nie stanowi dowodu będącego podstawą do dokonania zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

POUCZENIE

1. Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia,
2. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia,
3. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia. Od wniesionego zażalenia obowiązuje opłata skarbowa w kwocie 5,00 zł na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 253 poz. 2532) oraz rozporządzenia Ministerstwa Finansów z dnia 5 grudnia 2000 r. w sprawie sposobu pobierania, zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty (Dz. U. Nr 110 poz. 1176 z późn. zm.).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika