Czy do kosztów uzyskania przychodów z tytułu najmu w ramach działalności gospodarczej mozna zaliczyć (...)

Czy do kosztów uzyskania przychodów z tytułu najmu w ramach działalności gospodarczej mozna zaliczyć amortyzację całego budynku czy tylko lokali wynajętych?


Na podstawie art.14a § 4 art. 216 par. 1 i ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.02.2006r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłoqwe.


UZASADNIENIE

Porady prawne


1. Stan faktyczny podany we wniosku wnioskodawcy jest następujący

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2006r rozpoczął Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali mieszkalnych.Składnikiem majątku w pozarolniczej działalności gospodarczej jest budynek mieszkalny składający się z kilku lokali.Podpisał Pan umowę na najem trzech lokali zaś pozostałe lokale do czasu pozyskania lokatorów nie będą wynajmowane.

Pytanie podatnika

Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć amortyzację całego budynku jako środka trwałego, czy tylko amortyzację lokali wynajętych ?.

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego

Z treści art 22c pkt.5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednoznancznie wynika, że amortyzacji nie podlegają składniki majatku, które nie są uzywane na skutek zaprzestania działalności. W przypadku braku najemców - jest to charakter czasowy nie jest zaprzestanie to działalności. Dlatego podatnik uważa, że budynek cały powinien być wpisany do ewidencji środków trwałych i w całości amortyzowany.

3.Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym

Z art. 22 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U z 2000r Nr 14 poz.176 ze zm.) wynika, że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.
Odpisy amortyzacyjne między innymi stanowią koszt uzyskania przychodów.
Z art. 22a ust 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle i budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu
3) inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt. 1, zwane środkami trwałymi.
Natomiast art. 22c pkt 5 stanowi, że amortyzacji nie podlegają składniki majątku, które nie są używane na skutek zaprzestania działalności, w której te składniki były używane; w tym przypadku składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaprzestano tej działalności.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości z lokalami mieszkalnymi.Brak najemców ma charakter czasowy z uwagi na trwające poszukiwania lokatorów za pośrednictwem agencji nieruchomości. Lokale mieszkalne są kompletne i zdatne do użytku.
Zatem biorąc powyższe pod uwagę należy uznać za koszt uzyskania przychodów amortyzację od całego budynku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika