Podatnik w listopadzie 2006 roku dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy do podmiotu z siedzibą w Szwecji, (...)

Podatnik w listopadzie 2006 roku dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy do podmiotu z siedzibą w Szwecji, będącego szwedzkim oddziałem włoskiej firmy. Pieniądze z tytułu sprzedaży zostaną przekazane przez firmę włoską. Faktura VAT została wystawiona na adres i nr NIP podmiotu z siedzibą we Włoszech. Jednakże włoski kontrahent zwrócił się do wnioskodawcy o skorygowanie w/w faktury poprzez zmianę nr NIP'u z włoskiego na szwedzki, uzasadniając to faktem, że dostawa była dokonana do Szwecji. Wnioskodawca pyta, czy może skorygować fakturę w w/w sposób i czy w momencie nr NIP kontrahenta unijnego jest inny niż dane adresowe znajdujące się w Biurze Wymiany Informacji Podatkowych w Koninie może zastosować stawkę VAT 0% dla dostawy wewnątrzwspólnotowej. Zdaniem podatnika nie może dokonać powyższej korekty bez utraty uprawnienia do zastosowania stawki 0%.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów należy rozumieć wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8. W myśl art. 42 ust. 1 ustawy o VAT, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0 %, pod warunkiem, że podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów.

Porady prawne

Ponadto rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005r. Nr 95, poz. 798 ze zm.) określa dane jakie powinna zawierać faktura VAT. I tak zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 tego aktu faktura winna zawierać m. in. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy. Ponadto stosownie do § 9 ust. 10 omawianego rozporządzenia, faktura dokumentująca wewnątrzwspólnotową dostawę powinna zawierać numer podatnika dokonującego dostawy, o którym mowa w art. 97 ust. 10 ustawy o VAT, oraz właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej.

Zatem odnosząc powyżej przytoczone unormowania do sytuacji przedstawionej w złożonym wniosku, należy stwierdzić, iż wnioskodawca dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów wystawiając fakturę powinien zawrzeć w niej dane podmiotu będącego nabywcą towarów. Zważywszy, iż dostawa dokonywana jest na rzecz podmiotu szwedzkiego, należy uznać, że na fakturze VAT powinny widnieć jego dane jako nabywcy towarów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika