Podatnik na podstawie umowy z dnia 21.08.2006r. pełni funkcję zarządcy komisarycznego przedsiębiorstwa (...)

Podatnik na podstawie umowy z dnia 21.08.2006r. pełni funkcję zarządcy komisarycznego przedsiębiorstwa państwowego. Wobec powyższego zwrócił się z zapytaniem dotyczącym opodatkowania czynności w ramach w/w zarządu podatkiem od towarów i usług. Zdaniem wnioskodawcy powyższe czynności nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w wyżej wymienionym przepisie, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Natomiast przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).

Porady prawne

Ponadto na podstawie art.15 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności ? ust.1. W myśl ustępu drugiego w/w artykułu, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. ? ust.2. Natomiast zgodnie z treścią art. 15 ust.3 pkt 3 ustawy o VAT za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.1, nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art.13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do:warunków wykonywania tych czynności,wynagrodzenia,odpowiedzialności zlecającego za wykonanie tych czynności.

W konkluzji należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie uznanie lub nie uznanie wnioskodawcy za podatnika podatku VAT uzależnione będzie od łącznego spełnienia wymienionych wyżej ustawowych kryteriów zawartych w art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy o VAT.

Analizując przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny należy zauważyć, iż przychody uzyskiwane z tytułu umowy zlecenia dotyczącego ustanowienia zarządu komisarycznego są kwalifikowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedmiotowa umowa zlecenia tworzy stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności a wykonującym zlecane czynności. Jeśli zatem umowa ta określa warunki wykonania czynności, wysokość i zasady wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę oraz dodatkowo jest określona odpowiedzialność zlecającego wykonanie czynności to należy uznać, iż przedmiotowe czynności wykonywane w ramach umowy zlecenia nie stanowią samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT. Załączona przez wnioskodawcę umowa zlecenia określa warunki wykonania czynności zarządcy komisarycznego (§ 1 ? 5 umowy) oraz wynagrodzenie (§ 6 umowy). Natomiast nie jest konieczne by odpowiedzialność zleceniodawcy wynikała z treści umowy, wystarczy gdy wynika ona z istoty stosunku bądź ogólnych norm prawnych. W przedmiotowej sprawie zleceniobiorca (zarządca komisaryczny) na mocy umowy zlecenia, działa na zewnątrz w imieniu przedsiębiorstwa i na jego rachunek a przedsiębiorstwo przejmuje odpowiedzialność za jego działania wobec osób trzecich.

Wobec wykazania, iż między wnioskodawcą a zleceniodawcami dochodzi do wykształcenia powiązania, o którym mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3, zakładającego istnienie stosunku prawnego, pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia oraz odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich, uznaje się, iż czynności wykonywane przez wnioskodawcę na podstawie analizowanej umowy zlecenia dotyczącej ustanowienia zarządu komisarycznego nie będą stanowiły wykonywanej samodzielnie działalności gospodarczej i nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika