Spółka posiada sieć przedstawicieli, którzy na terenie całego kraju dokonują zakupów, za które (...)

Spółka posiada sieć przedstawicieli, którzy na terenie całego kraju dokonują zakupów, za które firma zwraca im pieniądze. Powyższe zakupy są dokonywane za drobne kwoty a dokumentów jest duża ilość, co wiąże się z bardzo czasochłonną pracą księgową. W związku z tym, Spółka składa zapytanie, czy może zaniechać odliczania podatku VAT od wybranych zakupów oraz czy nieodliczony podatek VAT może być uznany za koszt uzyskania przychodu. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że Spółka może zaniechać odliczania VAT z tytułu wybranych zakupów oraz, że nieodliczony podatek może uznać za koszt uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Możliwość odliczenia podatku naliczonego jest uprawnieniem podatnika. Nie ma on obowiązku korzystać z tego prawa. Odliczenie podatku naliczonego pozostaje całkowicie w gestii podatnika. Ponadto uznać należy, iż tak jak podatnikowi pozostawiona jest swoboda co do skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego w ogóle, tak samo podatnik może prawo to zrealizować częściowo. Wobec powyższego Spółka może zaniechać odliczania naliczonego podatku od towarów i usług od wybranych zakupów.

Porady prawne

W odpowiedzi na pytanie dotyczące możliwości uznania w/w nieodliczonego podatku od towarów i usług za koszty uzyskania przychodów stwierdza się, że zastosowanie będzie miał art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 ze zm.). Według niniejszego przepisu nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony, jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku oraz podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

W analizowanej sprawie wnioskodawcy nie dotyczą wskazane powyżej wyjątki od zasady, że podatek od towarów i usług nie stanowi kosztów uzyskania przychodów zatem nieodliczony przez niego podatek od towarów i usług nie może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika