Podatnik prowadzi działalność w zakresie transportu towarów. W ramach tej działalności wykorzystywane (...)

Podatnik prowadzi działalność w zakresie transportu towarów. W ramach tej działalności wykorzystywane są dwa samochody marki Ford Transit EAS oraz Mercedes-Benz 410D. Oba trzyosobowe pojazdy są fabrycznie przystosowane do przewozu towarów, a przestrzeń pasażerska jest w nich oddzielona od przestrzeni ładunkowej przegrodą stałą. Ponadto przedmiotowe samochody posiadają zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu z dnia 05.06.2006r. wraz z adnotacją, że spełniają dodatkowe warunki techniczne przewidziane dla wymagań ustawy o podatku od towarów i usług. Według załączonych przez wnioskodawcę dowodów rejestracyjnych, najbliższe obowiązkowe okresowe badanie techniczne dla samochodu Ford Transit EAS przypadało na dzień 02.11.2006r. a samochodu Mercedes-Benz na dzień 07.01.2007r. W związku z użytkowaniem w/w samochodów podatnik pyta, czy utraci prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu paliw czy innych wydatków związanych z ich eksploatacją z powodu złożenia w urzędzie skarbowym zaświadczeń o przeprowadzonych badaniach technicznych w dniu 08.06.2006r. Zdaniem wnioskodawcy nie powinien on utracić prawa do odliczania podatku VAT naliczonego od paliwa oraz innych wydatków związanych z użytkowaniem samochodów.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych przysługuje, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast w myśl art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT powyższego odliczenia nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy. Powyższe ograniczenie nie znajduje zastosowania do samochodów wymienionych w przepisie art. 86 ust. 4 pkt 1-4, które spełniają określone w tym przepisie wymagania potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez okręgową stację kontroli pojazdów, zawierającą stosowną adnotację. Zgodnie z art. 86 ust. 5a kopię w/w zaświadczenia podatnik jest zobowiązany dostarczyć do właściwego urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania.Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2005r. Nr 90 poz. 756) dodatkowe badanie techniczne w stosunku do samochodów, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1-4, nabytych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy (t.j. przed dniem 01.06.2005r.) powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego lecz nie później niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (czyli najpóźniej do dnia 31.05.2006r.).

Porady prawne

Wobec powyższych uregulowań należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie w związku z uzyskaniem przez podatnika zaświadczeń o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu dot. w/w samochodów w dniu 05.06.2006r., a zatem po upływie 12 miesięcznego terminu od dnia wejścia w życie przytoczonej nowelizacji z dnia 21 kwietnia 2005 roku., podatnik nie był uprawniony do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa za okres od dnia następującego po dniu, w którym upływa ostateczny 12 miesięczny termin dla przeprowadzenia stosownych badań (t.j. od dnia 01.06.2006r.) do dnia poprzedzającego dzień, w którym wymagane zaświadczenia zostały wydane (t.j. do dnia 04.06.2006r.). Zatem w powyższym okresie (od 01.06.2006 do 04.06.2006r. włącznie) jeśli wnioskodawca dokonał odliczeń podatku od towarów i usług z tytułu nabycia paliwa, oleju napędowego lub gazu do wymienionych we wniosku samochodów, powinien skorygować wartość podatku naliczonego poprzez jego obniżenie. Natomiast w pozostałym okresie użytkowania obu samochodów podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa w myśl unormowań art. 86 ustawy o VAT.

Ponadto wyjaśnia się, iż w zakresie ponoszonych przez wnioskodawcę innych wydatków (np. naprawy, zakup części samochodowych) związanych z użytkowaniem w/w samochodów, zastosowanie będzie miał przytoczony na wstępie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w myśl którego podatnikowi, co do zasady, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku o kwotę podatku naliczonego z tytułu tych zakupów. Należy przy tym zastrzec, że na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w niniejszej ustawy, powyższego obniżenia nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług jeśli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika