Podatnik w ramach prowadzonej działalność dokonuje dostawy lokali mieszkalnych na tzw. rynku wtórnym. (...)

Podatnik w ramach prowadzonej działalność dokonuje dostawy lokali mieszkalnych na tzw. rynku wtórnym. Lokale mieszkalne są kupowane od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej na umowę, potwierdzoną aktem notarialnym. Następnie lokal podlega odsprzedaży innej osobie fizycznej. Ponieważ wnioskodawca jest już podatnikiem podatku od towarów i usług, przy sprzedaży lokalu wystawia fakturę, która dokumentuje, iż czynność ta jest zwolniona z opodatkowania. W związku z powyższym podatnik pyta, czy w/w sprzedaż będzie zwolniona z podatku. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że sprzedaż lokali mieszkalnych na tzw. rynku wtórnym będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w wyżej wymienionym przepisie, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Pojęcie sprzedaży, dla celów podatku VAT zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, który stanowi, iż przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Porady prawne

Jednocześnie na mocy art. 43 ust 1 pkt 10 ustawy o VAT ustawodawca zwalnia od podatku od towarów i usług dostawę obiektów budownictwa mieszkalnego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkałe po raz pierwszy. Ponadto expressis verbis zostało określone w przytoczonym przepisie, iż powyższe zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkalne.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że przedmiotem sprzedaży są używane lokale mieszkalne na tzw. rynku wtórnym czyli takie, które były już w przeszłości zamieszkałe lub zasiedlone. Zatem w świetle przytoczonego unormowania art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, przedmiotowa sprzedaż lokali mieszkalnych na tzw. rynku wtórnym, będzie korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, o ile przeznaczenie tych lokali będzie wyłącznie mieszkaniowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika