Czy umorzony podatek z tytułu wieczystego użytkowania gruntu stanowi przychód ,który podlega (...)

Czy umorzony podatek z tytułu wieczystego użytkowania gruntu stanowi przychód ,który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14a § 4 i art.216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz.U.z 2005r. nr.8 poz.60 ze zm.) Naczelnik Urzędu skarbowego Warszawa Mokotów postanawia Pana stanowisko zawarte we wniosku z dnia 12.04.2007r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, uznać za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

1. Stan faktyczny we wniosku jest następujący:

Do dnia 18.02.2005r. wraz z matką był Pan wieczystym użytkownikiem nieruchomości położonej w Warszawie, ul.......... Prawo użytkowania wieczystego tej nieruchomości odziedziczył Pan wraz z matką po zmarłym ojcu, który nabył to prawo w 1968r. W listopadzie 2004r. otrzymał Pan pismo z Urzędu M.St.Warszawy ? Biura Gospodarki Nieruchomościami w sprawie zmiany wysokości opłaty za wieczyste użytkowanie nieruchomościami. Nowa wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego została ustalona na kwotę 48.177,36zł. i miała obowiązywać od 1 stycznia 2005r.

Porady prawne

Kwota ta przekraczała Państwa możliwości finansowe W związku z powyższym zwróciliście się Państwo pismem z dnia 19 lipca 2006r. do Prezydenta M.St.Warszawy o umorzenie części opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste za 2005r. wraz z odsetkami. Władze miasta przychyliły się do prośby i umową z dnia 28.11.2006r. umorzyły należność z tytułu wieczystego użytkowania gruntu wraz z odsetkami.

2.Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego.

Zdaniem Pana umorzony podatek z tytułu wieczystego użytkowania gruntu nie jest przychodem i nie stanowi podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych.

3.Ocena prawna stanowiska w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania wynikająca z ustawy z dnia 26 lipca 1992r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t. Dz.U. z 2000r. nr.14 poz.176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych

w art.21,52,52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art.11 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art.17 ust.1 pkt.6 i 9, art. 20 ust.3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art.10 ust.1 pkt.9 w związku z art.20 ust.1 wyżej wymienionej ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art.10 ust.1 pkt.9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych , zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art.12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wierzyciel tj. Miasto Stołeczne Warszawa umową z dnia 28 listopada 2006r. umorzył Państwu część opłaty rocznej za wieczyste użytkowanie gruntu na podstawie § 2 Uchwały Nr. XXVI/2333/2006 Rady m.st.Warszawy z dnia 13.06.2006r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pienięznych, do których nie stosuje się przepisów ustawy ? Ordynacja podatkowa ( Dz.Urz.Woj. Maz. Nr.137 poz.4512).

W związku z powyższym nieodpłatne świadczenie wierzyciela polegające na zwolnieniu dłużnika w części lub w całości z ciążącego na nim długu skutkuje po stronie

dłużnika powstaniem przychodu na podstawie art.10 ust.1 pkt.9 w związku z art.20 ust.1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym.

W tej sytuacji przychodem Pana będzie kwota umorzonego podatku oraz odsetek za zwłokę.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika