Czy od powyższej sprzedaży będzie obowiązywał mnie 10-procentowy zryczałtowany podatek dochodowy? (...)

Czy od powyższej sprzedaży będzie obowiązywał mnie 10-procentowy zryczałtowany podatek dochodowy?

Na podstawie art. 14a § 4 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r. poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Mokotów postanawia Pani stanowisko, w sprawie istnienia z obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i niektórych praw majątkowych, w związku ze sprzedażą nieruchomości gruntowej z rozpoczętą budową, zawarte we wniosku, który wpłynął do tutejszego organu podatkowego dnia 27.04.2007r., uznać za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Porady prawne

Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:

W 2000 roku zakupił Pan wraz z córką współwłasność w udziałach po 1/2 działki gruntu pod budowę domu. Budowę budynku mieszkalnego rozpoczął Pan w 2001 roku. Na dzień dzisiejszy budynek ten jest w stanie surowym zamkniętym.

Od 2000 roku korzystał Pan z ulgi budowlanej na zakup gruntu i domu mieszkalnego. Ostatnie odliczenia od podatku było w 2006 roku.

Obecnie chce Pan sprzedać cały swój udział w przedmiotowej nieruchomości swojej byłej żonie, aby wraz z córką zakończyła budowę budynku.

Stanowisko wnioskodawcy

Według mnie będę zwolniony z płacenia 10-procentowego podatku, gdyż sprzedaż nastąpi po upływie 5 lat.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym

Na mocy art. 10 ust. 1 pkt. 8) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest m. in. odpłatne zbycie: a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, c) prawa wieczystego użytkowania gruntów, d) innych rzeczy, ? jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) ? przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Co do zasady więc sprzedaż nieruchomości nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym. Dopiero zaistnienie dodatkowego warunku ? brak upływu pięcioletniego okresu, liczonego od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie lub wybudowanie ? pozwala wychwycić spośród sprzedaży nieruchomości te o charakterze spekulacyjnym i zakwalifikować je jako źródło przychodów podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W przedmiotowej sprawie swój udział we współwłasności nieruchomości nabył Pan w roku 2000, więc okres pięcioletni należy liczyć od końca roku 2000. Ponieważ sprzedaż nastąpi po upływie pięcioletniego okresu, nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Pouczenie

Interpretacja udzielona została na podstawie stanu prawnego obowiązującego w dniu postanowienia. Zgodnie z art.14 b § 1, 2 i 5 ustawy ? Ordynacja podatkowa w związku z art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1590) interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast obowiązuje organ podatkowy i kontroli skarbowej do czasu zmiany lub uchylenia postanowienia na podstawie decyzji w trybie określonym w art. 14 b § 5 ustawy ? Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z art. 236 § 1 i 2 pkt. 1 ustawy ? Ordynacja podatkowa na postanowienie niniejsze przysługuje prawo do złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie. Zażalenie należy złożyć za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 239 w związku z art. 222 ustawy ? Ordynacja podatkowa zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać należy dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika