1/ Czy przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania będzie zwolniony od podatku dochodowego jeżeli przeznaczony (...)

1/ Czy przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania będzie zwolniony od podatku dochodowego jeżeli przeznaczony zostanie na spłatę kredytu hipotecznego udzielonego na kupno innego mieszkania.
2/ Od kiedy należy liczyć 5 letni okres karencji w którym po sprzedaży mieszkania winien być zapłacony podatek dochodowy ?

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 w związku z art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa ( Dz. U z 2005 r. nr. 8 poz. 60 z późn. zm. ) po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 16.05.2007 r. uzupełnionego pismem w dniu 25.05.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Mokotów stwierdził , że przedstawione stanowisko w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego jest prawidłowe.

Porady prawne

Stan faktyczny sprawy

W 1999 r. podatnik zawarł ze spółdzielnią mieszkaniową wstępną umowę , a w 2000r. ostateczną umowę na nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.W latach 1999- 2002 wpłacał wkład budowlany na lokal mieszkalny.W 2003 r. podatnik został przyjęty na członka spółdzielni mieszkaniowej.

Również w 2003 r. zawarta została umowa ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz do stanowiska parkingowego. W latach 2005-2007 podatnik uzupełnia wkład budowlany.Obecnie trwa przekształcanie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności .

W 2007 r. podatnik zamierza sprzedać lokal mieszkalny , a uzyskane środki przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego udzielonego na kupno innego lokalu mieszkalnego.

Stanowisko podatnika przedstawione we wniosku .

Jeżeli sprzedaż nastąpi przed upływem pięciu lat powinienem zapłacić 10 %podatek dochodowy jedynie od kwoty będącej różnicą ceny sprzedaży mieszkania i wysokości kredytu hipotecznego pozostałego do spłaty.Okres karencji powinien być liczony od dnia zawarcia umowy ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego czyli od 2 czerwca 2003 r.

Ocena stanu faktycznego i stanowiska podatnika na podstawie przepisów prawa podatkowego.

W związku z nabyciem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w 2003 r. , w powyższej sprawie na podstawie art. 7 ust.1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujące do dnia 31.12.2006 r. ( Dz. U z 2006 r. nr. 217 poz. 1588 ).

Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw , wnioski o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawach indywidualnych do dnia 1 lipca 2007 r. podlegają rozpatrzeniu na podstawie przepisów ustawy obowiązujących do dnia 31.12.2006 r. ( Dz. U z 2006 r. nr. 217 poz. 1590 ).

Zgodnie z art.10 ust.1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ,odpłatne zbycie nieruchomości , lub ich części , udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (......) jest źródłem przychodu jeżeli sprzedaż nie wynikała z prowadzonej działalności gospodarczej w tym zakresie i dokonana została przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W rozumieniu art.10 ust.1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za datę nabycia lokalu mieszkalnego należy przyjąć 2003 r., w którym podatnik nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego na podstawie umowy o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Data wpłaty na wkład budowlany oraz data zawarcia umowy o wybudowanie lokalu mieszkalnego nie stanowi o nabyciu prawa do lokalu mieszkalnego w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pięcioletni okres , który decyduje czy sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego będzie źródłem przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych biegnie od końca 2003 r., w którym nastąpiło nabycie prawa do lokalu mieszkalnego i upływa w dniu 31.12.2008 r. Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności nie jest nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oznacza tylko zmianę formy prawnej faktycznego prawa do lokalu mieszkalnego. Sprzedaż przed 31.12.2008 r. przekształconego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności w rozumieniu art. 10 ust.1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowić będzie źródło przychodu i przychód uzyskany z tej sprzedaży na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10 % podatkiem dochodowym .

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodu ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a-c wymienionej ustawy nie łączy się z dochodami z innych źródeł , w tym przypadku z dochodami w zeznaniu rocznym .

Przychód uzyskany ze sprzedaży będzie jednak zwolniony od podatku dochodowego jeżeli zostaną spełnione warunki określone w art. 21 ust.1 pkt. 32 lit. a lub lit. e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zwolniony od podatku dochodowego będzie przychód uzyskany ze sprzedaży w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na nabycie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej :

- budynku mieszkalnego , jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,- gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie związanym z tym budynkiem lub lokalem,- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

- gruntu lub udziału w gruncie , prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

- na budowę , nadbudowę , rozbudowę , przebudowę , remont , lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego , na rozbudowę , nadbudowę , przebudowę lub adaptację na cele mieszkaniowe własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego,

- w części wydatkowanej , nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na spłatę kredytu lub pożyczki , a także odsetek od kredytu lub pożyczki udzielonych na cele mieszkaniowe w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo- kredytowej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od kredytu lub pożyczki udzielonych przed dniem uzyskania przychodu.

Jeżeli w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży dokona Pan spłaty w całości lub części kredytu wraz z odsetkami udzielonego na cele mieszkaniowe, na podstawie art. 21 ust.1 pkt. 32 lit. e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolniona od podatku dochodowego będzie tylko kwota faktycznie wydatkowana na spłatę kredytu wraz z odsetkami.

W sprawie zapytania o ulgę budowlaną organ podatkowy wyda odrębne postanowienie.

P O U CZ E N I E

Interpretacja udzielona została na podstawie stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia . Zgodnie z art. 14 b § 1, 2 i 5 ustawy ? Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , natomiast obowiązuje organ podatkowy i kontroli skarbowej do czasu zmiany lub uchylenia postanowienia na podstawie decyzji w trybie określonym w art. 14 b § 5 ustawy ? Ordynacja podatkowa .

Zgodnie z art. 236 § 1 i 2 pkt. 1 ustawy ? Ordynacja podatkowa na postanowienie niniejsze przysługuje prawo do złożenia zażalenia .Zażalenie składa się w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego .

Zgodnie z art. 239 w związku z art. 222 ustawy ? Ordynacja podatkowa zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu , określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać należy dowody uzasadniające to żądanie .


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika