Czy Spółdzielnia powinna wystawić informację o przychodach z innych źródeł oraz niektórych (...)

Czy Spółdzielnia powinna wystawić informację o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych - PIT-8C dla członka spółdzielni w związku z umorzeniem przez Sąd naliczonych zaliczek z tytułu eksploatacji wspólnej.

Na podstawie art.14a §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tj. Dz.U.z 2005r. Nr.8 poz.60 z późn.zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanawia Państwa stanowisko zawarte we wniosku z dnia 27.06.2007r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, uznać za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

1. Stan faktyczny we wniosku jest następujący:

Porady prawne

Zarząd Spółdzielni Budowlano- Mieszkaniowej X sporządził dla Członka Spółdzielni Pani YZ PIT-8C, która w postępowaniu sądowym uzyskała umorzenie ? zwolnienie z tzw. kosztów eksploatacji wspólnej, którą każdy właściciel nieruchomości na osiedlu podległym Spółdzielni musi opłacać.

Osiedle to znajduje się w miejscowości x jest to osiedle domków jednorodzinnych. Każdy właściciel uzyskał odrębną własność domu i działki oraz udział w terenach wspólnych tj. w drogach wewnętrznych i w terenie sportowym.

Przeniesienie własności ze Spółdzielni, na każdego Członka następowało na różnym etapie budowy jego domu, po indywidualnym rozliczeniu się ze Spółdzielnią.

Od roku 2001, Spółdzielnia zarządza terenami wspólnymi, zgodnie z aktami notarialnymi przewłaszczenia nieruchomości oraz z zapisem w III dziale KW gdzie jest uwzględniony udział każdego właściciela w tych terenach wspólnych.

Zgodnie z podjętą przez Walne Zgromadzenie Spółdzielni Uchwałą w sprawie zaliczek na koszty eksploatacji wspólnej i zarządzania osiedlem, każdy Członek przewłaszczony (Właściciel) bez względu na to, czy ukończył budowę swojego domu i zamieszkał, czy nie ukończył- jest zobowiązany do wnoszenia zaliczek na poczet kosztów eksploatacji wspólnej.Niestety Pani YZ budująca swój dom uznała, że jeśli nie mieszka jeszcze w nim, to nie będzie płaciła podwyższonych zaliczek, chociaż wcześniej nie protestowała temu i płaciła ale nie systematycznie.

W roku 2004r. Spółdzielnia skierowała sprawę przeciwko nie płacącemu Członkowi do Sądu. Ku Państwa zdumieniu wyrok okazał się niekorzystny dla Państwa. Na rozprawie sądowej pełnomocnik reprezentujący Spółdzielnię, nie udowodnił kwoty stanowiącej zaległość z lat ubiegłych zapisanej jako bilans otwarcia roku 2004, gdyż nie miał ze sobą dokumentów dotyczących poprzedniego okresu, za który Pani YZ wcześniej uznawała te koszty.

Na rozprawie Pani YZ wykorzystała moment braku dokumentów w danej chwili i wycofała się z uznania tych kwot. Spółdzielnia musiała pokryć koszty procesu sądowego i umorzyć Członkowi naliczone zaliczki eksploatacyjne.

Zarząd uznał, że zwolnienie przez sąd z opłat eksploatacyjnych Pani YZ stanowi dla niej przychód ? korzyści - art.12 ust.1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ? wartość nieodpłatnych świadczeń, gdyż jako współwłaścicielka , nie uczestniczyła w pokrywaniu kosztów eksploatacyjnych, a inni współwłaściciele musieli pokryć naliczone koszty przypadające również na udział Pani YZ

Został wystawiony przez Spółdzielnię PIT-8C za rok 2006r.

, tylko do wysokości niezapłaconych zaliczek ( bez innych kosztów np. sądowych).Spółdzielnia zmniejszyła zobowiązanie Pani YZ za rok 2006 o kwotę zasądzonego umorzenia zaliczek eksploatacyjnych. Koszty procesu sądowego były dla Spółdzielni stratą i te kwoty nie zostały wpisane do PIT-8C za rok 2006, tylko wyłącznie niezapłacona kwota zaliczek na eksploatację, z której Pani YZ została zwolniona przez Sąd.

Obecnie otrzymaliście Państwo pismo od YZ wzywające w trybie pilnym do wystawienia zerującej PIT-8C za 2006r, gdyż jakoby popełniliście Państwo wykroczenie skarbowe.W chwili obecnej Spółdzielnia przygotowuje dokumenty do Sądu przeciwko Pani YZ, gdyż nadal nie płaci żadnych zaliczek na eksploatację wspólną czując się całkowicie zwolniona z tych opłat przez Sąd.

2.Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego.

Zdaniem Państwa Spółdzielnia powinna wystawić informację o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych ?PIT-8C dla członka spółdzielni z tytułu umorzenia przez Sąd naliczonych zaliczek z tytułu eksploatacji wspólnej.

3.Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

W myśl art.9 ust.1 i ust.1a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r. Nr.14 poz.176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21,52,52a i 52c oraz dochody, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art.24 ust.3, art.29-30c, art.30e oraz art.44 ust.7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów.

Specyfikacja źródeł przychodów zawarta została w art.10 ust.1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym

Przychody nie wymienione w art.10 ust.1 pkt. 1-8 są kwalifikowane jako przychody z innych źródeł- o których mowa w art.10 ust.1 pkt.9.

Według art. 20 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z innych źródeł , o których mowa w art.10 ust.1 pkt.9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art.14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art.12-14 i 17 nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

W myśl art.42a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty nienależności lub świadczeń, o których mowa w art.20 ust.

1, z wyjątkiem dochodów ( przychodów ) wymienionych w art.21, art.52, art.52a i art.52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art.3 ust.2a urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Przepisy określone w art.21,52,52a i 52c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie obejmują w swej treści możliwości zwolnienia od podatku kwoty umorzonej z tytułu tzw. kosztów eksploatacyjnych.

Wobec powyższego umorzone kwoty przez Sąd Pani YZ z tytułu tzw. kosztów eksploatacji stanowią przychód w/w, który zaliczany jest do kategorii ? inne źródła? przychodów i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W przedstawionej sytuacji Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa nie jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, co oznacza, że nie ma obowiązku potrącania podatku, ma jednak obowiązek sporządzenia informacji o wysokości osiągniętego przychodu ? PIT-8C ? zgodnie z wyżej cytowanym art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika