W związku z komentarzem sędziego NSA p. E.Kierejczyka z dnia 03.10.2005r (Rzeczpospolita z dnia 4.10.2005r), (...)

W związku z komentarzem sędziego NSA p. E.Kierejczyka z dnia 03.10.2005r (Rzeczpospolita z dnia 4.10.2005r), zalecającym indywidualne rozpatrywanie prawa do podpisywanie deklaracji w konkretnej sprawie, zwracam się z prośbą o potwierdzenie dla prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej możliwości udzielenia osobie trzeciej pełnomocnictwa do podpisywania wszystkich wymienionych na wstępie deklaracji podatkowych w imieniu podatnika, bądź jej odrzucenie poprzez wskazanie przepisów ustaw, uniemożliwiających zastosowanie instytucji przedstawicielstwa dla czynności podpisywania deklaracji wymienionych na wstępie niniejszego pisma.

Na podstawie art.14a § 4 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 z późn. zm./, Naczelnik Urzędu skarbowego Warszawa Mokotów postanawia, że stanowisko w sprawie zawarte we wniosku z dn. 12.10.2005r (wpływ do tutejszego organu podatkowego dn.08.11.2005r) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uznać za nie prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Stan faktyczny podany we wniosku.

Na podstawie art.96 Kodeksu cywilnego Spółka udzieliła pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji m.in. PIT-4 i PIT-8A, osobie fizycznej.

Stanowisko wnioskodawcy.

Udzielenie pełnomocnictwa, będące jednym z podstawowych instrumentów prowadzenia działalności gospodarczej, dopuszczone zostało przez ustawy; Kodeks cywilny (art.105-109) oraz Ordynacja podatkowa (art.136 i 137). Udzielenie pełnomocnictwa w konkretnym przypadku - podpisywania deklaracji podatkowej - nie zostało żadnymi przepisami zabronione, zaś charakter wykonywanej czynności nie wymaga osobistego działania podatnika. Tak więc możliwe jest udzielenie osobie trzeciej pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji podatkowych (PIT-4 i PIT-8A) w imieniu podatnika bądź osoby reprezentującej osobę prawną będącą podatnikiem.

Ocena stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym dotycz. deklaracji PIT-4 i PIT-8A.

Po przeanalizowaniu złożonego wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów uznał stanowisko za nieprawidłowe.Obowiązujący wzór deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od łącznej kwoty dokonanych wypłat (PIT-4) za 2005r określono w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2004r zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych /Dz. U. z 2004r Nr 276 poz. 2736/. Zgodnie z obowiązującym wzorem pole 'E' w deklaracji PIT-4 zawiera 'oświadczenie płatnika lub osoby wyznaczonej do obliczenia i pobrania podatku' które wymaga złożenia oświadczenia następującej treści 'oświadczam, że są mi znane przepisy Kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za uchybienie obowiązkom płatnika', oraz umieszczenie podpisu i pieczątki osoby odpowiedzialnej za obliczenie i pobranie podatku.Zgodnie z treścią przepisu art.31 ustawy Ordynacji podatkowej powołanej na wstępie, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, będące płatnikami lub inkasentami są obowiązane wyznaczyć osoby, do których obowiązków należy obliczanie i pobieranie podatków oraz terminowe wpłacanie organowi podatkowemu pobranych kwot, a także zgłosić właściwemu miejscowo organowi podatkowemu imiona, nazwiska i adresy tych osób. Zgłoszenia należy dokonać w terminie wyznaczonym do dokonania pierwszej wpłaty, a w razie zmiany osoby wyznaczonej - w terminie 14 dni od dnia, w którym wyznaczono inną osobę. Biorąc pod uwagę powyższe przepisy Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów stoi na stanowisku, że wyznaczona osoba fizyczna mogłaby podpisywać deklaracje PIT-4, PIT-8A o ile Spółka powierzyłaby jej obowiązki związane z obliczeniem i pobraniem podatku. Obowiązki te powinny w sposób nie budzący wątpliwości wynikać z umowy zawartej pomiędzy Spółką a osobą fizyczną, natomiast obowiązki te nie wynikają z art.96 Kodeksu cywilnego na podstawie udzielonego pełnomocnictwa osobie fizycznej do podpisywania deklaracji.Reasumując Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów uznał, że stanowisko zajęte we wniosku jest nieprawidłowe i postanowił jak w sentencji.Niniejsza interpretacji dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia opisywanego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika