Czy przystępując do dalszej budowy na warunkach określonych przez syndyka zachowam prawo do wykorzystanej (...)

Czy przystępując do dalszej budowy na warunkach określonych przez syndyka zachowam prawo do wykorzystanej ulgi podatkowej, czy będę zobowiązany do jej zwrotu.

Na podstawie art.14a §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art. 27a ust.13 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.)Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Stan faktyczny we wniosku jest następujący:

Porady prawne

Developer Przedsiębiorstwo Inwestycyjno Budowlane prowadzący działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji gospodarczej, będący właścicielem nieruchomości przy ulicy R w Warszawie uzyskał pozwolenie na budowę kompleksu mieszkaniowo - usługowo - handlowego. Budowę rozpoczęto w roku 1999 i prowadzono do listopada 2001r. Na podstawie zawartej umowy dokonywał Pan wpłat na poczet ceny nabycia lokalu. Firma wystawiała faktury VAT z zerową stawką, gdyż w tym okresie budownictwo mieszkaniowe opodatkowane było stawką '0'. Za powyższe lata dokonywał Pan odliczenia od podatku dochodowego ulgi podatkowej. Postanowieniem z 2002r. Sąd Rejonowy ogłosił upadłość developera, a nieruchomość z rozpoczętą budową weszła w skład masy upadłościowej. Z uwagi na brak środków na dalsze prowadzenie budowy inwestycja została wstrzymana. Syndyk wypowiedział umowy realizacyjne, w związku z czym dokonał Pan zgłoszenia roszczenia i uzyskał Pan wpis na listę wierzycieli z tytułu wpłat na budowę mieszkania.

Podjęte przez nowego syndyka działania w zakresie przygotowania obiektu do dalszej budowy pozwoliły na pozyskanie źródeł finansowania, wybrano generalnego wykonawcę oraz nadzór inwestorski. Syndyk uzyskał zgodę Sądu na prowadzenie działalności gospodarczej. W związku z podjęciem przez syndyka budowy nie ma możliwości zapewnienia wierzycielom tych samych warunków finansowych z umów pierwotnych podpisanych z developerem. Zmuszeni oni będą do dokonywania dopłaty do ceny ustalonej przez syndyka. Na poczet ceny nabywanego lokalu wierzyciele uzyskają zaliczenie wierzytelności zgłoszonych do listy wierzytelności w określonym procencie-wstępne prognozowany zwrot wynosi około 70% kwoty wpłaconej na zakup mieszkania u developera. Nie będzie wypłaty gotówki w przypadku dalszej budowy. Zwrot gotówki otrzymają osoby, które nie chcą kontynuować dalszej budowy z syndykiem. W związku z czym zdecydował się Pan na kontynuowanie dalszej budowy z syndykiem.

Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego.

Zdaniem Pana ma nie będzie Pan zobowiązany do zwrotu ulgi mieszkaniowej odliczonej w latach 1999-2001 z uwagi na fakt, iż nie zmieniają się strony umowy, będzie to bowiem dalej przedsiębiorstwo prowadzące działalność pod nadzorem syndyka.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Zgodnie z art.6 ust.1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz.1509) przepis art.27a ust.14 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r. ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002r. zgodnie z brzmieniem obowiązującym przed 1 stycznia 2002r. jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułów wydatków poniesionych na cele określone w ust.1 i 2, a następnie:- wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,- w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,- po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,- wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,- przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych, do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów. Z uwagi na fakt, iż w Pana przypadku nie wystąpiły żadne z wyżej wymienionych okoliczności nie jest Pan obowiązany do zwrotu wykorzystanej ulgi budowlanej.

W związku z powyższym organ podatkowy uznał Pana stanowisko w sprawie za prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika