Jaka kwota uzyskana ze sprzedaży będzie podstawą do ustalenia kwoty podatku dochodowego: kwota uzyskana (...)

Jaka kwota uzyskana ze sprzedaży będzie podstawą do ustalenia kwoty podatku dochodowego: kwota uzyskana ze sprzedazy działki , czy kwota uzyskana ze sprzedaży działki z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego .


Na podstawie art. 216 w związku z art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U z 2005 r. nr. 8 poz. 60 z późn. zm. ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 6.12.2005 r. złożonego w dniu 8.12.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego , po usunięciu braków formalnych w zakresie stanu faktycznego pismem z dnia 27.02.2006 r. na prośbę organu podatkowego z dnia 16.02.2006 r. , Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów postanowił nie uznać za prawidłowe stanowisko Pani przedstawione we wniosku w sprawie sprzedaży działki gruntu z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego .

Porady prawne


U Z A S A D N I E N I E


Stan faktyczny podany we wniosku.

W 2004 r. kupiono działkę budowlaną na własność .Na działce gruntu rozpoczęto budowę budynku mieszkalnego .Budowa budynku mieszkalnego nie została zakończona .Podatnik zamierza sprzedać działkę gruntu z rozpoczęta budową budynku mieszkalnego .

Stanowisko podatnika na podstawie oceny stanu faktycznego .

Nieruchomość stanowi tylko działka i przychód ze sprzedaży podlega opodatkowaniu .Natomiast rozpoczęta budowa nie stanowi nieruchomości i przychód uzyskany z tej sprzedaży zwolniony będzie od podatku dochodowego .

Ocena stanu faktycznego oraz stanowiska podatnika na podstawie przepisów prawa podatkowego .

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U z 2000 r. nr. 14 poz. 176 z późn. zm. ) sprzedaż nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości przed upływem pięciu lat , licząc ten okres od końca roku kalendarzowego , w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie jeżeli nie nastąpiło w wykonywaniu działalności gospodarczej jest źródłem przychodu ze sprzedaży i podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10 % podatkiem dochodowym .Z opisu stanu faktycznego wynika , że nabycie działki gruntu nastąpiło w 2004 r. w drodze kupna .

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji pojęcia nieruchomości .W tej sytuacji należy odnieść się do przepisów prawa cywilnego - art. 46-48 kodeksu cywilnego. Z przepisów tych wynika , że budynek trwale związany jest z gruntem i jako część składowa gruntu nie może być przedmiotem odrębnej własności .W związku z tym sprzedaż nieruchomości obejmuje odpłatne zbycie gruntu oraz wybudowanego na tym gruncie budynku trwale z nim związanego.

Przepis w art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie traktuje oddzielnie sprzedaży działki budowlanej od sprzedaży budynku mieszkalnego wskazuje natomiast , że sprzedaż nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości przed upływem pięciu lat jest źródłem przychodu .Tylko w przypadku nabycia prawa użytkowania wieczystego działki gruntu zabudowanej budynkiem mieszkalnym , budynek mieszkalny stanowi odrębny od gruntu przedmiot własności .

W przedmiotowej sprawie przypadek taki jednak nie występuje. Działka budowlana stanowiła własność podatnika a budowany na tej działce obiekt miał być budynkiem mieszkalnym , który zawsze trwale związany będzie z gruntem . Z przedstawionego stanu faktycznego wynika , że do wybudowania budynku mieszkalnego w rozumieniu art. 10 ust.1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie doszło.

Budowa budynku mieszkalnego została rozpoczęta i nie została zakończona . W tym przypadku za nieruchomość należy uznać działkę gruntu z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego trwale z tym gruntem związanym i zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za datę nabycia nieruchomości należy przyjąć datę kupna działki gruntu przed rozpoczęciem budowy.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych oraz innych rzeczy, w warunkach określonych w art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży , pomniejszonej o koszty sprzedaży .

Przychodem uzyskanym ze sprzedaży do opodatkowania zryczałtowanym 10 %podatkiem dochodowym będzie cena ogółem określona w umowie sprzedaży za sprzedaż działki budowlanej z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pięcioletni okres posiadania działki budowlanej z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego upłynie w dniu 31 grudnia 2009 r. i po upływie tego okresu przychód uzyskany ze sprzedaży nie podlega już opodatkowaniu zryczałtowanym 10 % podatkiem dochodowym .

P O U C Z E N I E

Interpretacja udzielona została na podstawie stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia . Zgodnie z art. 14 b § 1, 2 i 5 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , natomiast obowiązuje organ podatkowy i kontroli skarbowej do czasu zmiany lub uchylenia postanowienia na podstawie decyzji w trybie określonym w art. 14 b § 5 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Na postanowienie niniejsze zgodnie z art. 236 § 1 i 2 pkt. 1 ustawy - Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia , za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego.

Zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu , określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać należy dowody uzasadniające to żądanie . Na zażalenie należy wnieść opłatę skarbową w wysokości 5 zł zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. ( Dz. U z 2004 r. nr. 253 poz. 2532 ) oraz na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5.12.2000 r. w sprawie opłaty skarbowej ( Dz. U nr. 110 poz. 1176 )


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika