Czy w związku z przekształceniem spółki osobowej w spółkę kapitałową powstanie obowiązek podatkowy (...)

Czy w związku z przekształceniem spółki osobowej w spółkę kapitałową powstanie obowiązek podatkowy w zakresie updof?

Na podstawie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.06.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga p o s t a n o w i ł

uznać za prawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie prawa podatkowego w sprawie skutków prawnych odnośnie podatku dochodowego od osób fizycznych, w związku z przekształceniem spółki osobowej w spółkę kapitałową.

Porady prawne

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 18.06.2007r. wystąpił Pan w trybie art.14a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że będzie Pan prowadzić działalność gospodarczą jako wspólnik spółki osobowej. Jako wkład niepieniężny do Spółki zamierza Pan wnieść udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibami w Polsce. Wartość udziałów (wkładu do Spółki) zostanie wyceniona według ich wartości rynkowej w dniu wniesienia wkładu i w takiej wartości będzie wskazana w umowie Spółki. Następnie Spółka zostanie przekształcona w spółkę akcyjna.

Pana zdaniem przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego z tego tytułu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ:

- zgodnie z art.24 ust.3 pkt 4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ustala się dochodu z likwidacji działalności gospodarczej. W konsekwencji przekształcenie Spółki osobowej w spółkę kapitałową nie będzie podlegało, stosownie do art.44 ust.4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu według zryczałtowanej stawki 10%;

przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową stanowi objęcie akcji w zamian za aport przedsiębiorstwa (tj. spółki osobowej) do spółki kapitałowej. W konsekwencji, mający swe źródło w art.17 ust.1 pkt 9 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązek podatkowy nie powstanie z uwagi na zwolnienie z art.21 ust.1 pkt 109 tej ustawy.

Działając na podstawie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm.) organ podatkowy informuje:Zgodnie z art.551 § 1 i § 2 ustawy z dnia 15 września 2000r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94 poz.1037 z późn. zm.) spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, a także spółka cywilna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru. Dalej art.553 Kodeksu stanowi, że spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów Kodeksu powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu. Nie dochodzi przy tym do likwidacji spółki przekształcanej, a jedynie do zmiany jej formy prawnej.

Art.24 ust.3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn. zm.) wskazuje, że w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi ? takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił ? w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.Jak wynika z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego nastąpi przekształcenie spółki osobowej w spółkę akcyjną, a zatem w tym przypadku nie ustala się zryczałtowanego 10% podatku, o którym mowa w art.44 ust.4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do przepisu art.17 ust.1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn. zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny, a zgodnie z art.21 ust.1 pkt 109 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną ? objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części. Zatem, jeżeli prowadzona spółka będzie przedsiębiorstwem w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego (o którym mowa w art.5a pkt 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) przychód z tytułu objęcia akcji będzie zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych.

W związku z tym, przedstawione stanowisko w sprawie uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu jej zmiany lub uchylenia ? zgodnie z art.14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Otrzymują:1.adresat2.Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie3.Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie4.a/a


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika