Czy od kwoty uzyskanej tytułem zadatku lub zaliczki na poczet ceny sprzedaży nieruchomości nie powstaje (...)

Czy od kwoty uzyskanej tytułem zadatku lub zaliczki na poczet ceny sprzedaży nieruchomości nie powstaje obowiązek zapłaty zryczałtowanego 10% podatku dochodowego od osób fizycznych, w sytuacji gdy faktyczna sprzedaż nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej wybudowanie, to transakcja ta również nie będzie podlegała opodatkowaniu?

Postanowienie Na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga postanawia uznać za prawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie zastosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie braku obowiązku zapłaty zryczałtowanego 10% podatku dochodowego od osób fizycznych od kwoty uzyskanej tytułem zadatku lub zaliczki na poczet ceny sprzedaży nieruchomości, której sprzedaż nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło wybudowanie domu.

Porady prawne

Uzasadnienie Wnioskiem z dnia 30.05.2007r. (data wpływu w dniu 08.06.2007r.) Strona wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie braku obowiązku zapłaty zryczałtowanego 10% podatku dochodowego od osób fizycznych od kwoty uzyskanej tytułem zadatku lub zaliczki na poczet ceny sprzedaży nieruchomości, oddanej do użytkowania w styczniu 2003r, której sprzedaż nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło wybudowanie domu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż: Strona jest właścielem domu jednorodzinnego, oddanego do użytkowania w styczniu 2003r. Po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło wybudowanie domu jednorodzinnego Strona planuje jego sprzedaż,Przed upływem w/w 5 letniego okresu Strona zamierza przystąpić do przedwstępnej umowy sprzedaży, na mocy której uzyska kwotę pieniężną tytułem zadatku lub zaliczki na poczet ceny sprzedaży tej nieruchomości.Zdaniem wnioskodawcy w świetle przedstawionego stanu faktycznego, umowa przedwstępna sprzedaży nie przenosi własności, stanowi jedynie zobowiązanie do zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości, która zostanie zawarta po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej wybudowanie, a od kwoty uzyskanego zadatku lub zaliczki na poczet ceny nie powstaje obowiązek zapłaty podatku dochodowego, jeżeli taki podatek nie należy się od całej ceny sprzedaży.

Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia należy stwierdzić, że: Źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz wynikającego z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie ? art. 10 ust. 1 pkt 8 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku sprzedaży nieruchomości, datą zbycia będzie dzień podpisania aktu notarialnego i do tego terminu odnosić się będzie okres pięciu lat. Umowa przedwstępna nie jest dokumentem kończącym transakcję, albowiem w wyniku jej podpisania kupujący nie nabywa praw do nieruchomości, jak również nie zostaje obciążony obowiązkiami z nią związanymi, w związku z czym moment spisania takiej umowy nie jest jeszcze sprzedażą.

Organ podatkowy podziela zatem stanowisko Strony, iż od kwoty uzyskanej tytułem zadatku lub zaliczki na poczet ceny sprzedaży nieruchomości nie powstaje obowiązek zapłaty zryczałtowanego 10% podatku dochodowego od osób fizycznych, a gdy faktyczna sprzedaż nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej wybudowanie, transakcja ta również nie będzie podlegała opodatkowaniu.

PouczenieNiniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu jej zmiany lub uchylenia ? zgodnie z art. 14b w/w ustawy ? Ordynacja podatkowa.Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Referencje

IPPB2/415-401/07-2/SP, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika