Po jakiej wartości prowadzący od dnia 01.10.2005r. działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym (...)

Po jakiej wartości prowadzący od dnia 01.10.2005r. działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych może wprowadzić do ewidencji środków trwałych prywatny samochód osobowy będacy współwłasnością małżonków?

Na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga postanawia uznać za nieprawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie zastosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie ustalenia wartości początkowej samochodu osobowego użytkowanego na potrzeby firmy 'D'.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 07.09.2006r, uzupełnionym pismem z dnia 03.10.2006r. (data wpływu w dniu 06.10.2006r.) Strona wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż: w sierpniu 2005r. umową kupna-sprzedaży Strona wraz z żoną nabyła używany samochód osobowy o ładowności nie przekraczającej 3,5 tony za kwotę 15.000zł,od dnia 01.10.2005r. Strona rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych, samochód osobowy wykorzystywany jest do prowadzenia działalności gospodarczej,w dniu 24.07.2006r. Strona dokonała zgłoszenia rejestracyjnego składając VAT-R.Zapytanie dotyczy możliwości zastosowania przepisu art. 22g ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w celu ustalenia wartości początkowej dla samochodu osobowego w związku z jego wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych. Zdaniem Strony wartość początkową samochodu używanego wcześniej dla celów prywatnych a następnie wykorzystywanego do działalności gospodarczej należy ustalić na podstawie samodzielnej wyceny z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedniego oraz stanu i stopnia jego zużycia.

Porady prawne

Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia należy stwierdzić, że:Zgodnie z art. 22g ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r, Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) na który powołuje się Pan we wniosku, wartość początkową środka trwałego przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środka trwałego nabytego przed dniem założenia ewidencji. Zasada ta ma zatem zastosowanie tylko wtedy, gdy nie ma możliwości ustalenia ceny nabycia składnika majątku.

Z przedstawionego stanu faktycznego zaś wynika, iż Strona dysponuje umową kupna-sprzedaży samochodu w/g której nabyła w sierpniu 2005r. samochód osobowy za cenę 15.000zł, a następnie w październiku 2005r. rozpocząła działalność gospodarczą na potrzeby której użytkuje w/w samochód. Wartość początkową należy zatem ustalić zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1 i ust. 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego za wartość początkową środków trwałych uważa się w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia, t.j. kwotę należną zbywcy powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. W związku z powyższym w tym zakresie stanowisko Strony jest nieprawidłowe.

Odnosząc się natomiast do treści art. 22g ust. 11 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych organ podatkowy stwierdza, że zasada proporcjonalności w stosunku do udziałów we współwłasności, o której mowa w tym artykule nie będzie miała zastosowania tylko w przypadku, gdy żona, która jest współwłaścicielem samochodu nie użytkuje go w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie. Wniosek nie zawiera informacji odnośnie prowadzenia działalności gospodarczej przez małżonkę dlatego też organ podatkowy w tym zakresie jedynie przypomina, iż w przypadku gdyby żona również używała przedmiotowego samochodu na potrzeby prowadzonej przez nią firmy, to wówczas wartość początkową należałoby określić w/g 50% udziału.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika