Zapytanie dotyczy wykazywania w zeznaniu o wysokości osięgniętego dochodu poniesionej straty CIT-8 (...)

Zapytanie dotyczy wykazywania w zeznaniu o wysokości osięgniętego dochodu poniesionej straty CIT-8 środków gromadzonych na funduszu remontowym Wspólnoty.

Wnioskiem z dnia 10.04.2006r. uzupełnionym pismem z dnia 12.05.2006r. (data wpływu 18.05.2006r.) Podatnik wystąpił o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z zakresu podatku dochodowego od osob prawnych. Zapytanie dotyczyło wykazywania w zeznaniu o wysokości osięgniętego dochodu/ poniesionej straty CIT-8 środków gromadzonych na funduszu remontowym Wspólnoty. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wsolnota Mieszkaniowa pobiera zaliczki na wyodrębniony fundusz remontowy, a gromadzone z tego tytułu środki do chwili obecnej nie były wydatkowane i nie są zaliczane do przychodów podatnika. We własnym stanowisku w sprawie Podatnik stwierdza, że w myśl art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zaliczał środków gromadzonych w ramach funduszu remontowego do przychodów przy ustalaniu wyniku finansowego Wspólnoty, a tym samym nie wykazał wspomnianego funduszu w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu/ poniesionej straty CIT-8.

Porady prawne

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko strony jest nieprawidłowe i jednocześnie wyjaśnia.Powołany przez Wspólnotę art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) stwierdzający, że 'do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostana wykonane w nastepnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów)' nie ma zastosowania do wspólnot mieszkaniowych, ktorych istotą działania nie jest przecież świadczenie usług na rzecz członków wspólnoty, a jedynie gromadzenie środków finansowych w celu bieżącego regulowania zobowiązań współnoty względem jej kontrahentów.

W przedstawionym stanie faktycznym należy więc stosować przepisy art. 12 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy stwierdzające, że przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne , w tym również różnice kursowe.Wpłaty na fundusz remontowy powiększają przychody wspólnot mieszkaniowych, a zatem Wspólnota Mieszkaniowa zobowiązana jest wykazać je w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu/poniesionej straty CIT-8 po stronie przychodów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika