Jaką należy stosować stawkę podatku od towarów i usług przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym peruk? (...)

Jaką należy stosować stawkę podatku od towarów i usług przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym peruk?

Na podstawie art. 216, art.14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 09..03.2007r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

stwierdza, że stanowisko wyrażone we wniosku jest prawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 09.03.2007r Spółka wystąpiła o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii stosowania stawki podatku od towarów i usług przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym peruk.

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka jest firmą kupującą najwyższej jakości peruki i uzupełnienia włosowe od firmy z Niemiec. Jest to dla Spółki nabycie wewnątrzwspólnotowe. Nabywane peruki posiadają oznaczenie CE oraz są uznawane przez producenta jako wyrób medyczny. Ponadto Spółka jest firmą wytwarzającą we własnym zakresie peruki będące wyrobami medycznymi zarejestrowanymi w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Biobójczych.

Zdaniem wnioskodawcy, przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym peruk powinna być stosowana stawka podatku w wysokości 7% - zgodnie z zał. nr.3 poz. 106 do ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 41 ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm. ) dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr. 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7% z zastrzeżeniem ust.12 i art. 114 ust.1.

W poz. 106 ww. załącznika wymienione są wyroby medyczne , w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika bez względu na symbol PKWiU.Stosowanie stawki 7% uzależnione jest od : #61485; spełnienia przez sprzedawane towary kryteriów wyrobu medycznego dopuszczonego do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej#61485; zgłoszenia przez importera importowanego towaru do Rejestru wyrobów medycznych określonych w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004r. o wyrobach medycznych ( Dz. U. Nr 93, poz. 896 ) Art. 4 ww. ustawy o wyrobach medycznych stanowi, iż do obrotu i używania wprowadza się wyroby medyczne spełniające wymagania określone w tej ustawie.Natomiast przepisy art.5 ust.1 i ust.2 ww. ustawy wskazują , że do obrotu i używania mogą być wprowadzone wyroby medyczne oznakowane znakiem CE. Przy czym znak ten umieszcza się na wyrobie medycznym po przeprowadzeniu odpowiednich dla niego procedur oceny zgodności z wymaganiami zasadniczymi, o których mowa w rozdziale 4. Zgodnie z art. 52 ust.1 ww. ustawy wytwórca, autoryzowany przedstawiciel, importer, podmiot odpowiedzialny za wprowadzenie do obrotu wyrobu medycznego, podmiot zestawiający wyroby medyczne lub dokonujący sterylizacji mający siedzibę w Polsce zgłasza do Rejestru wyrób medyczny do różnego przeznaczenia lub aktywny wyrób medyczny do implantacji przed pierwszym wprowadzeniem go do obrotu lub do używania.

W świetle przytoczonych wyżej przepisów Spółka jako autoryzowany dystrybutor peruk wytwórcy Ellen Wille po zgłoszeniu wyrobu do Rejestru przed zamiarem wprowadzenia do obrotu lub do używania będzie uprawniona do zastosowania przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym stawki 7%.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia ( art. 236 par.2 pkt.1 w związku z art.14 a par.4 Ordynacji podatkowej ).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika