Dotyczy kwestii prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych (...)

Dotyczy kwestii prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych przez kontrahentów Spółki, na których podano adres określonego miejsca prowadzenia działalności przez Spółkę.

Na podstawie art.216, art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.05.2007 r. (data wpływu do Urzędu 29.05.2007 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

stwierdza, że wyrażone we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 24.05.2007 r. Strona wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych przez kontrahentów Spółki, na których podano adres określonego miejsca prowadzenia działalności przez Spółkę.

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka jako osoba prawna posiada swoją siedzibę, której adres podlega zgłoszeniu przez Spółkę w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz na formularzu rejestracyjnym NIP -2 w Urzędzie Skarbowym. Ponadto Spółka prowadzi działalność gospodarczą również w innych miejscach, które jako miejsca prowadzenia działalności gospodarczej zostały zgłoszone w Urzędzie Skarbowym na formularzu NIP-2. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółka nabywa towary i usługi, których dostawa dokumentowana jest przez kontrahentów Spółki fakturami VAT. Zdarza się, iż na wystawionych przez kontrahentów Spółki fakturach VAT jako adres Spółki podawany jest określony, zgłoszony na formularzu NIP -2 adres miejsca prowadzenia działalności gospodarczej (nie będący adresem siedziby Spółki). Natomiast pozostałe elementy określające nabywcę towaru/ usługi (nazwa Spółki oraz jej numer identyfikacji podatkowej ) są zawsze podawane na fakturach w ten sam sposób.

W przedmiotowej sprawie Spółka powołując się na przepis § 9 ust. 1 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 poz. 798 ze zm.), oraz przepisy art.86-89 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), stoi na stanowisku , iż otrzymywane przez nią faktury dokumentujące zakup towarów i usług , na których to fakturach jako adres Spółki podano określony adres prowadzenia działalności gospodarczej przez Spółkę (nie będący adresem jej siedziby), stanowią dla niej podstawę do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony (zgodnie z ogólnymi przepisami regulującymi zasady takiego odliczenia), a fakt podania na fakturze przez jej wystawcę adresu Spółki nie będącego adresem siedziby Spółki nie ogranicza jej prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:

Zgodnie z ww. § 9 ust. 1 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r., faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać między innymi imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy. Zacytowany przepis nie zawęża podawanych na fakturze adresów wyłącznie do adresów siedziby nabywcy i sprzedawcy, a zatem adresem podawanym na fakturze może być każdy adres, który został przez Spółkę w odpowiedni sposób zgłoszony poprzez złożenie we właściwym dla Spółki urzędzie skarbowym formularzu NIP-2. A zatem otrzymane przez Spółkę faktury dokumentujące zakup towarów/ usług , na których jako adres Spółki podano adres prowadzenia działalności gospodarczej stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na zasadach określonych w art. 86-89 wyżej powołanej ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu postanowił jak w rozstrzygnięciu. Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej?do czasu jej zmiany lub uchylenia?zgodnie z art. 14b §1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).Zgodnie z art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika