W maju 2006r. Spółka dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia inhalatorów od kontrahenta z Włoch. (...)

W maju 2006r. Spółka dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia inhalatorów od kontrahenta z Włoch. W wystawionej fakturze dokumentującej nabycie ww. towaru dostawca obciążył nas kwotą 1.500 EUR z tytułu wydania certyfikatu potwierdzającego parametry, jakość i inne warunki niezbędne do sprzedawania tego produktu na terenie Unii Europejskiej. Posiadanie tego certyfikatu jest niezbędne abyśmy byli uprawnieni do dokonywania sprzedaży produktu dla którego został on wydany, przy czym certyfikat jest wydawany jednorazowo i dotyczy produktu, a nie konkretnej dostawy.
Naszym zdaniem uzyskanie certyfikatu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ nie można tej czynności traktować jako nabycia towaru czy świadczenia usługi.


Na podstawie art. 216, art 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.08.2006r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga


- stwierdza, że stanowisko wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe


U z a s a d n i e n i e


Wnioskiem z dnia 18.08.2006r. Spółka wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług kwoty należnej z tytułu uzyskania certyfikatu.

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w maju 2006r. Spółka dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia inhalatorów od kontrahenta z Włoch. W wystawionej fakturze dokumentującej nabycie ww. towaru dostawca obciążył Stronę kwotą 1.500 EUR z tytułu wydania certyfikatu potwierdzającego parametry, jakość i inne warunki niezbędne do sprzedawania tego produktu na terenie Unii Europejskiej. Posiadanie tego certyfikatu jest niezbędne aby Strona była uprawniona do dokonywania sprzedaży produktu dla którego został on wydany, przy czym certyfikat jest wydawany jednorazowo i dotyczy produktu, a nie konkretnej dostawy.

Zdaniem wnioskodawcy uzyskanie certyfikatu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ nie można tej czynności traktować jako nabycia towaru czy świadczenia usługi.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu stwierdza, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe i jednocześnie wyjaśnia :

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa (art. 8 ust. 1).

Z powołanych przepisów wynika, że każde odpłatne świadczenie, które nie stanowi dostawy towaru jest usługą. Tym samym wydanie certyfikatu potwierdzającego parametry i jakość produktu (inhalatora) jest usługą, której opodatkowanie jest uzależnione od określenia miejsca jej świadczenia według zasad wynikających z art. 27 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z powołanych przepisów wynika, że każde odpłatne świadczenie, które nie stanowi dostawy towaru jest usługą. Tym samym wydanie certyfikatu potwierdzającego parametry i jakość produktu (inhalatora) jest usługą, której opodatkowanie jest uzależnione od określenia miejsca jej świadczenia według zasad wynikających z art. 27 ustawy o podatku od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika