Spółka zamierza dokonać dostawy towaru na rzecz nabywcy mającego siedzibę poza terytorium Unii (...)

Spółka zamierza dokonać dostawy towaru na rzecz nabywcy mającego siedzibę poza terytorium Unii Europejskiej . Eksportu tego towaru dokona uprawniony do dysponowania nim przedstawiciel nabywcy, którym jest podmiot mający siedzibę w kraju. Czy opisaną transakcję można uznać za eksport z prawem do zastosowania stawki 0%.

Na podstawie art. 216, art 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.10.2006r., w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

- stwierdza, że stanowisko wyrażone we wniosku jest prawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 20.10.2006r., Strona wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług eksportu towarów.

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza dokonać dostawy towaru na rzecz nabywcy mającego siedzibę poza terytorium Unii Europejskiej. Eksportu tego towaru dokona uprawniony do dysponowania nim przedstawiciel nabywcy, którym jest podmiot mający siedzibę w kraju. Zdaniem wnioskodawcy dokumenty w postaci: kopii faktury sprzedaży wystawionej na rzecz nabywcy, kopii faktury sprzedaży nabywcy w imieniu którego dokonany będzie wywóz oraz kopii karty 3 SAD przesłanej Stronie przez eksportera, są wystarczające, aby w myśl art. 2 pkt 8 lit. b i art. 41 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) uznać opisaną transakcję za eksport z prawem do zastosowania stawki 0%.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia :

W myśl art. 2 pkt 8 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonywany przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych prywatnych środków transportu, w tym środków transportu, o których mowa w art. 16 rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005r., Ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 288 z 29.10.2005, str. 1).

W zacytowanym przepisie ustawodawca dokonał regulacji w zakresie szczególnego przypadku zrównanego z bezpośrednim eksportem towarów, gdy zgłoszenia towaru do procedury celnej (wywozu), dokonuje nabywca tego towaru lub podmiot działający w jego imieniu.

Zgodnie z art. 41 ust. 11 powołanej ustawy o VAT przepisy ust. 4 i 5, mówiące o prawie podatnika do zastosowania w bezpośrednim eksporcie towarów (art. 2 pkt 8 lit.a) stawki 0%, stosuje się odpowiednio w eksporcie pośrednim towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b, jeżeli podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, posiada kopię dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Wspólnoty.

Z dokumentu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu. Przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio. Z powołanego przepisu wynika, że podatnik dokonujący dostawy towarów na zasadach określonych w art. 2 pkt 8 lit. b, ma prawo zastosować stawkę podatku 0% pod warunkiem dopełnienia obowiązków dokumentacyjnych, tzn. posiadania w chwili złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, kopii dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Wspólnoty. Koniecznym jest również, aby z dokumentu tego wynikała tożsamość z towarem, który wydał sprzedawca.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Strona ma zamiar dokonać dostawy towaru na rzecz kontrahenta posiadającego siedzibę poza terytorium Wspólnoty, a do procedury celnej (wywozu) towar zgłosi przedstawiciel nabywcy, natomiast w swojej dokumentacji dostawca będzie posiadał kopię dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdzi wywóz tych towarów poza terytorium Wspólnoty i będzie z niego wynikała tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu. Należy zatem uznać, że Strona dokona eksportu na zasadach określonych w art. 2 pkt 8 lit. b, i będzie zatem miała prawo do zastosowania stawki podatku 0%.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia ? zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika