Dotyczy kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy nieruchomości używanej.

Dotyczy kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy nieruchomości używanej.

Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.10.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 24.10.2006 r.) uzupełnionego w dniu 20.12.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

stwierdza że wyrażone we wniosku stanowisko jest prawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Porady prawne

Wnioskiem z dnia 18.10.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 24.10.2006 r.) uzupełnionym pismem z dnia 20.12.2006 r. Spółka wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy nieruchomości używanej. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w dniu 02.04.2004 r. zawarła umowę pożyczki oraz umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości z klientem, pożyczając pod zastaw tej nieruchomości kwotę pieniężną z zastrzeżeniem, iż w razie nie wywiązania się z warunków zwrotu tej kwoty, Spółka zakupi nieruchomość za kwotę udzielonej pożyczki. W dniu 29.06.2005 r., Spółka aktem notarialnym nabyła ww. nieruchomość łącznie z udziałem wynoszącym 32/100 części w użytkowaniu wieczystym gruntu. Spółce przy zakupie nieruchomości nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nieruchomość nie była środkiem trwałym w Spółce, Spółka nie ponosiła także żadnych wydatków na ulepszenia nieruchomości a od końca roku, w którym zakończono budowę nieruchomości upłynęło więcej niż 5 lat. Spółka przedstawia własne stanowisko w sprawie i uważa, że sprzedaż powyższej nieruchomości jest zwolniona z podatku VAT, gdyż jest rzeczą używaną na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:

Katalog czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług znajduje się w art. 5 powołanej wyżej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zgodnie z ust. 1 opodatkowaniu podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast w art. 43 ust. 1 wymienionej ustawy ustawodawca określił katalog czynności zwolnionych od podatku VAT. I tak, zgodnie z pkt 2 tego przepisu zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem punktu 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Z kolei zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części ? jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Przedmiotowa nieruchomość spełnia warunki do zastosowania przy jej dostawie zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, gdyż przy jej nabyciu Stronie nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jednocześnie zwrócić należy uwagę na unormowania zawarte w art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym powyższego zwolnienia nie stosuje się jeżeli przed wprowadzeniem budynku, budowli lub ich części do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż nie zaszły okoliczności określone w art. 43 ust. 6 wyłączające zastosowanie zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, w związku z tym należy uznać, iż dostawa powyższej nieruchomości używanej podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu postanowił jak w rozstrzygnięciu.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art.14b § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika